09.06.2016

Коментар експерта

Андрій Ярмак, керівник українського молочного проекту ФАО/ЄБРР, економіст інвестиційного департаменту ФАО
Андрій Ярмак, керівник українського молочного проекту ФАО/ЄБРР, економіст інвестиційного департаменту ФАО:
Як Ви оцінюєте молочний ринок Європи? Що на Вашу думку можна було би зробити, аби врегулювати цінове питання і перевиробництво у Європі?

Молочний ринок ЄС, як і всі молочні ринки світу, зараз страждає від надзвичайно низьких цін на сире молоко та молокопродукти. Що можна зробити, щоб врегулювати цінове питання? Все просто - питання є врегульованим. В ринковій економіці питання ціни врегульовується автоматично - власне ринком. Будь-яке втручання зі спробою "врегулювати" в ручному режимі, призводить до викривлення ринку, що має ще більш негативний вплив на нього в довгостроковій перспективі.

Низькі ціни на молоко та молокопродукти зараз є надзвичайно вигідними для країн ЄС. В цих країнах виробництво молока є відносно неефективним і занадто подрібненим. Навіть в країнах ЄС-15. Не говорячи вже про "нові країни-члени". Отже, низькі ціни на молоко призводять до автоматичної "фільтрації" неефективних виробників та створюють передумови для укрупнення виробництва та підвищення загальної ефективності та продуктивності. Ці зміни, до речі, також мають позитивний екологічний ефект, бо в багатьох регіонах ЄС зараз кількість корів занадто висока, що негативно впливає на екологію (утилізація відходів є проблемою). Можна знизити кількість корів та підвищити ефективність, що зміцнить як загальну конкурентність галузі, так і поліпшить екологію.

Аналогічно з переробкою - низькі ціни на молокопродукти в світі стимулюють переробників до пошуку нових ринків збуту та на розробку нових продуктів для нових ринків.

До речі, все це також правда і для реалій України.

Отже, на мій погляд, врегульовувати нічого не потрібно - ринок сам чудово це зробить.

Який зараз стан цін на ринку України?

Ціни на молоко знижуються, а ціни на корми - зростають. Зниження з початку травня до сьогодні склало 8% - враховуючи стан справ з експортом, це приблизно вдвічі менше, ніж потрібно для активізації масштабних експортних відвантажень. Звичайно, цей розрахунок не базується на теорії, а на практичному стані справ у нашій переробці - яка є дуже інертною в пошуку нових ринків збуту. Утримання цін на сировину на поточному рівні може призвести до того, що знову з'являться дорогі запаси, які не будуть продаватися, а з виробниками молока не будуть розраховуватися.

Яким чином низькі ціни на європейське молоко і його перевиробництво можуть вплинути на Україну?

Європейські не вплинуть - вплинуть світові ціни. Ми мало торгуємо з Європою, більше з Азією та Африкою. А світовий ринок досить глобалізований, тому глобально низькі світові ціни впливають на всіх.

Чи не спричинить цей фактор те, що виробничі потужності розміщені в західних регіонах України почнуть закуповувати “екстра” молоко у найближчих сусідів таких як Польща, Литва, Латвія?

Ні, тому що це заборонено. Крім того, у тих країнах молоко високої якості коштує дорожче, ніж у нас.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

15.06.2016

Продуктовий Lex Legum, або альтернатива "молочному" закону

Вкотре повертаючись до Закону України  “Про молоко та молочні продукти” (№ 1870-IV) що обговорювався і все ще продовжує обговорюватись, слід детально розглянути точку зору однієї зі сторін, а саме Спілки молочних підприємств України, яка дотримується ідеї абсолютної відміни закону.