http://dairynews.com.ua/news/daydzhest-molochnikh-novin-25-09-29-09.html?sphrase_id=472497
10.03.2016
Джерело: agroportal.ua
Регіон: Україна
Про їх становленні, про потенційних учасників і про те, як все це пов'язано з якістю українського молока і європейськими споживачами, розповідає директор із закупівель «Данон» в Україні Ірина Кухтіна.

Чому наше молоко досі не в Європі?

Української молочної промисловості для виходу на європейський ринок в першу чергу не вистачає хорошого, якісного молока. За рік Україна виробляє його близько 10 млн т. За держстандартом є 4 сорти: другий, перший, вищий і екстра. Перші два за мірками Європи просто неїстівні, а такого молока в Україні більше 70%. Найбільш якісний сорт - екстра - становить всього 10% від загальної кількості. З урахуванням того, що ми його і всередині країни реалізуємо, нам на європейський ринок особливо нема з чим виходити. Якщо ми зараз вирішимо все наше гарне молоко взяти і відправити в Європу, виникає питання: а що наші люди будуть пити?

Якість молока

Структура вітчизняного молочного ринку на 75% складається з молока від населення. Це і є корінь проблеми. У нас багато людей тримають по 1-2 корови, і в принципі це не є для них повноцінним джерелом існування, швидше, це частина їхнього способу життя. Тому далеко не всі замислюються про гігієну, про правильне охолодженні і т.д. Можна погано помити руки, вим'я, бідон, поставити молоко в теплі. А все це впливає на якість продукту. Для його визначення існують різні параметри.

Наприклад, кількість соматичних клітин. Вони потрапляють в молоко з вимені корови, і якщо тварина хворіє, то їх стає значно більше. Молоко забруднюють і антибіотики, використовувані при лікуванні корів. Ще один показник якості - бактеріальна забрудненість, тобто вміст бактерій в 1 см ³. У Європі молоко, в якому виявлено більше 300 тис. Бактерій на 1 см, вважається неякісним, брудним. У нас в продукції другого сорту може бути виявлено до 3 млн бактерій, в першому сорті - до 500 тис, у вищому - до 300 тис., А в сорті екстра - менше 100 тис.

Показовим є такий реальний приклад з далекого минулого. Коли в Україні на одному з локальних виробництв запускалося одне з перших виробництв йогурту, то європейський фахівець, який приїхав на запуск лінії, так і не зміг її запустити. Молоко було настільки забрудненим, насиченим бактеріями, що навіть не квасилось.

Коли ми починали роботу з молочними кооперативами, в 2010 році тести на кількість бактерій від населення показували по 5-7 млн бактерій. Зараз в Херсоні від великих ферм ми отримуємо молоко, в якому їх стабільно менше 100 тис. Коли тварина здорова, утримується в комфортних умовах, відбувається автоматичне доїння, молоко відразу охолоджується і правильно транспортується від ферми до заводу - у нього і інший смак, і інші властивості.

Ідея молочних ферм

Проект з кооперативами зароджувався, як ідея поліпшити якість величезного сегмента молока від населення. Проходив він у 3 етапи, ми почали зі створення кооперативів, для того щоб людей об'єднувати і, хоча б, забезпечувати мінімальні умови, щоб молоко збиралося і правильно охолоджувалося.

Потім на базі кооперативів ми стали знайомитися з сім'ями, які дійсно готові займатися цим серйозно. З'явилися люди, у яких не 1-2, а по 5-6 корів. Зараз йде третій етап цього проекту, який ми фокусуємо на створенні більшої кількості сімейних ферм, в яких буде від 10 до 20 корів в кожній.


Критерії відбору

У нас спочатку був ряд вимог, сформований з урахуванням того, що це повинно бути «довгограюче» підприємство, економічно вигідне для фермерів. Основні вимоги такі: учасники сімейних ферм - досить молоді люди, бажано до 45-50 років, у них повинно бути мінімум 5-6 корів і земля в власності не менше, ніж по 1 га на корову. Це потрібно для того, щоб самим вирощувати корми. На 1 сімейну ферму з 10 коровами ми розраховуємо витратити близько $ 6 тис. Ці гроші ми вкладаємо в охолодження, вентиляцію, електрику, але реконструкцію самої будівлі фермер робить самостійно.

Якщо у нас є кандидат, ми підписуємо з ним меморандум про включення його в проект, він починає будівництво або реконструкцію ферми, а коли завершує - ми виконуємо свої зобов'язання, і поставляємо холодильне обладнання, вентиляцію, систему доїння. Людина, яка побудувала ферму, розуміє, що це - його, він господар. Це має навіть психологічний ефект того, що все зроблено самостійно, тому і цінується особливо.

Раніше багато було т.зв. «Браунфілда» (переобладнання або будівництво на основі готових корпусів - ред.), Коли народ свої ж сараї перебудовував і т.д. Зараз все більше хочуть побудувати з нуля. Нові ферми, які ми відкривали в грудні виглядають дуже сучасно і вражаюче.

Соціальна значущість проекту

Є різні країни, різні ферми. Ми створили свою модель, і якщо вона запрацює, ми покажемо, що в наших умовах сімейне підприємство з 10-20 коровами може існувати фінансово, бути стійким і приносити достатній дохід для нормального життя сім'ї. Далі такі ферми будуть з'являтися самі.

Люди в селі - дуже прагматичні. Вони як міркують? «Якщо у сусіда все добре, він заробляє гроші, я подивлюся, що він робить, і теж це зможу». Тому ми разом з партнерами і плануємо до червня 2017 р створити 206 молочних ферм, щоб це було наочно, щоб люди могли прийти, про все запитати і все самі побачити. У нас є такі сімейні підприємства, які працюють по 4-5 років, вони розвиваються, а фермери їздять, діляться досвідом.

Польський досвід

Якщо проводити якісь паралелі, то в Польщі приблизно 7 років тому була така ж ситуація. У них теж більше 70% ринку - це дрібні господарства, в яких від 1 до 4 корів. Зараз дуже сильно змінилася ситуація в плані сегментування, і якраз в сторону укрупнення. Селян, у яких залишилося до 4 корів - близько 35%, тих, у кого до 10 корів - 23-25%, і зараз вже у них існує такий сегмент - невеликий, звичайно, в порівнянні з іншими, - сімейні ферми близько 100 корів .

Середня сімейна ферма в Польщі - 16 корів. Але при цьому в загальній структурі ринку молока це сегмент становить майже 80%. Тобто це працює. Однак у порівнянні з поляками наші умови дещо жорсткішим - у наших сімейних ферм немає підтримки. Тому ми намагаємося розробити саме таку модель, щоб вона працювала незалежно від наявності або відсутності допомоги. Завдання дещо складніша, але здійсненне.

Із запланованих 206 ферм 60 ми вже маємо і бачимо прекрасні приклади того, що все це можливо. У нас навіть кілька тижнів тому на півдні з'явився перший кооператив, який складається виключно з сімейних ферм. Їх 5, у кожної - не менше 5 корів, і ось вони об'єдналися. Це наша перша ластівка і ми ними дуже дорожимо.

Фінансування проекту

За 7 років - з 2010 по 2017 рр. - В проект сімейних ферм буде вкладено 6,5 млн євро. Це гроші декількох партнерів: «Данон Екосистем Фонд», Heifer International Ukraine, який зараз тут працює як «Добробут Громад», CIDA / SOCODEVI. У минулому році ми отримали підтримку від USAID - завдяки їм з'явилася можливість створити на 100 ферм більше, ніж планувалося.

Дата закінчення проекту - червень 2017 року. До цього часу повинні бути освоєні всі заплановані кошти. Але будь-яка ідея проекту - це пусковий механізм. Він повинен спрацювати, дати поштовх, а далі все повинно розвиватися самостійно. Проект не фінансує на 100% створення сімейних ферм, тому що ми вже стикалися з таким: коли все дається безкоштовно - люди до цього абсолютно по-іншому ставляться, все зовсім по-іншому цінується. Тому це тільки допомога, прийняти рішення і почати будівництво фермер повинен сам.

Складнощі

Це серйозний соціальний експеримент в нашій країні. Всього над проектом працює приблизно 20 осіб з різних партнерський організацій. Вони шукають кандидатів, розповідають їм, здійснюють ветеринарну підтримку, контролюють і роблять ще дуже багато як до відкриття ферм, так і після запуску. Адже робота над якістю молока починається саме після запуску ферми.

Спочатку ми рухалися повільними кроками. Коли 2-3 роки тому почали займатися сімейними фермами, був десяток підприємств, можна було по черзі їх відвідувати, розмовляти з фермерами. Коли за рік потрібно створити 100 ферм - це зовсім інша динаміка. Тому ми всередині нашої команди перерозподілили обов'язки, щоб більш ефективно йти до спільної мети. У проекту залучено багато людей, а це значить, що і домовлятися вже складніше.

Якщо говорити з точки зору ризикованості проекту, під цю справу жоден банк ніколи грошей не дасть ... Сімейна ферма існує за рахунок людей, які її містять, а вони не вічні. Майно своє в заставу фермери не віддадуть. Тому-то проект є соціальним. Гроші, які вкладаються в ферми - безповоротні. Це не бізнес-інвестиція в чистому вигляді. Це інвестиція в майбутнє України і саме Україна буде отримувати від цього дивіденди у вигляді незалежних і забезпечених селян, якісного молока і більш розвиненої інфраструктури сіл. Адже вся діяльність в проекті здійснюється через кооперативи. А одним з 7ми принципів кооперації є турбота про суспільство.

Чому вигідно об'єднуватися?

Кооператив - це консолідація людей і спільних зусиль з метою задоволення своїх загальних економічних, соціальних і культурних потреб і сподівань. Є у людини 10 корів і земельну ділянку, а грошей на трактор або дороге устаткування - немає. Та й не буде він цим користуватися одноосібно на 100%. Знову ж, консультантів залучити або аналіз кормів, наприклад, зробити - вигідніше все це робити колективно.

Зараз у нас 17 кооперативів, які об'єднують сімейні ферми. При цьому важливо, щоб, здаючи молоко, людина знала весь ланцюжок ціноутворення: не тільки за якою вартістю він здає молоко кооперативу, а й кооператив - підприємству. У кооперативі все має бути прозоро. Один з основних принципів кооперації - це розвиток інфраструктури. Якщо в селі сильний кооператив - це видно за станом доріг, по наявності спортивного клубу, по дитячому саду, по лікарні, по людях. Зрозуміло, це в тому випадку, якщо люди дійсно об'єднуються заради спільної мети, якщо це справжня кооперація.

Чого прагне проект?

Для нас один з KPI проекту (показник ефективності, досягнення успіху - ред.) - Щоб до червня 2017 роки мати все молоко вищого сорту. Коли стабільно будемо отримувати від кооперативів таку продукцію, зможемо перейти на оплату, яку практикуємо з великими фермами - окремо виплачувати премії за білок і жир, зараз платимо тільки за жир і термостійкість.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

04.09.2017

ЗСТ с Канадой. Что это даст Украине?

11 июля 2016 года было подписано соглашение о ЗСТ между Украиной и Канадой, а 1 августа 2017 оно стартовало. Многие задались вопросом, повлияет ли это на молочный рынок? Разбирались в The DairyNews.