31.08.2016

Коментар експерта

Марія Дідух, в.о. генерального директора Українська аграрна конфедерація (УАК)
Марія Дідух, в.о. генерального директора Українська аграрна конфедерація (УАК):
УАК та інші громадські організації в сфері АПК працювали над питанням повернення спецрежиму оподаткування для аграріїв. Було проведено ряд зустрічей, в тому числі з Володимиром Гройсманом, коли він був ще головою Верховної Ради і відбувались акції протесту. Пізніше представники громадських організацій зустрічались з паном Гройсманом, коли він зайняв посаду прем’єр-міністра України з метою відновлення діалогу. Результатом цієї зустрічі було доручення прем’єр-міністра про створення Робочої групи при Міністерстві фінансів для напрацювання механізмів виходу з цієї ситуації. Результатом цих розпоряджень стала зустріч з паном Кубівим.

2 серпня 2016 року була проведена перша зустріч на якій голови громадських асоціацій розповіли про те, що відбувалось протягом останнього року. З боку уряду прозвучало, що спецрежим у аграріїв забирають, але це має компенсуватись певною мірою державною підтримкою, мають бути виділені бюджетні кошти на підтримку галузі. Цієї позиції притримувалось також і Міністерство аграрної політики та продовольства.

Пошук шляхів та пропозиції було покладено на громадські організації. Перше, що було запропоновано, що аграрні організації ініціюють запровадження так званого мінімального соціального навантаження на гектар. Коротко: кожному, раз на рік, коли заповнюється податкова декларація, необхідно буде заповнювати графу «сплата соціального мінімального зобов’язання». Суть цього законопроекту – вивести «з тіні» землі.

За результатами зустрічей в програмі уряду було закладено, що до 1% від ВВП АПК відправляти на держпідтримку. Тобто, АПК виробляє стільки, ось 1% - заплануйте в програму. Кабмін до цього прислухався, і в своїй програмі одним з моментів закладання бюджету це було прописано, проте ми хотіли мінімум 1%, вони ж прописали до 1%, бо так простіше обґрунтувати це в переговорах з МВФ, бо запропонований нами мінімум – це забагато. Але на зустрічі з паном Кубівим, коли була озвучена така позиція, він поцікавився сценарієм розвитку подій. Мінфін заявив, що з 1 січня всі переходять на один сценарій оподаткування, і ми отримуємо додаткові кошти до бюджету. Проте ними не була врахована тенденція до спаду у виробництві аграрної продукції.

Громадськими органцізаціями була озвучена пропозиція повернення до спецрежиму оподаткування, проте це неможливо через умови МВФ. Наступною була висунута пропозиція часткового повернення спецрежиму, тобто зберегти їх для виробників тваринницької продукції, для овочівництва, садівництва, виноградарства та технічних культур, зокрема цукрового буряку. Ще одна альтернатива: запровадити компенсаційне зниження відсоткової ставки ПДВ від 20% до 7%, для певних видів продукції – молочні продукти, м’ясо тощо.

Пан Кубів в свою чергу доручив Департаменту економічної стратегії та макроекономічного прогнозування розробити всі варіанти й надати, згідно з моделями, реальні цифри та наслідки кожного з варіантів.

Як результат цих прогнозів, перший варіант дає лише короткостроковий плюс до бюджету, пізніше йде різкий спад. І найоптимальнішим варіантом був саме другий, тобто збереження 100% спецрежиму для окремих галузей: тваринництво, овочівництво, садівництво та цукрові виробники. Однак, Степан Кубів запропонував провести прогноз на 3 роки цих варіантів.

За результатами, громадські організації продовжують підтримувати другий варіант разом з Мінагрополітики. Мінфін в свою чергу підтримує лише перший варіант про повну відміну, наполягаючи на тому, що необхідно наповнювати бюджет.

Проте остаточного рішення на сьогодні не прийнято.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

04.09.2017

ЗСТ с Канадой. Что это даст Украине?

11 июля 2016 года было подписано соглашение о ЗСТ между Украиной и Канадой, а 1 августа 2017 оно стартовало. Многие задались вопросом, повлияет ли это на молочный рынок? Разбирались в The DairyNews.
Чим шкідливе м'ясо новонароджених телят?
Экспорт американских молочных продуктов достиг трёхлетнего максимума