21.07.2016

Коментар експерта

Оксана Давидович, виконавчий директор Молочного комітету Європейської Бізнес Асоціації
Оксана Давидович, виконавчий директор Молочного комітету Європейської Бізнес Асоціації:
Які причини падіння українського експорту молочки? Які є виходи з такої ситуації?

Основною причиною стало закриття російського ринку, куди Україна експортувала близько 80% молочної продукції. До того ж, РФ ввела обмеження на транзит товарів через свою територію до країн Центральної Азії. Так, 3 липня 2016 року був виданий Указ президента РФ, яким, зокрема, діючі обмеження транзиту товарів у Казахстан розповсюджуються і на транзит у Киргизстан. Також ці нові обмеження забороняють транзит товарів, які знаходяться в РФ під ембарго. 

Одним із проблемних моментів є труднощі по деяких напрямках з платежами (наприклад, Туркменістан, Узбекистан). 

Вихід із ситуації – активний пошук нових ринків, підвищення якості і конкурентоспроможності вітчизняної продукції, як варіант – непряме субсидування експорту у країни ЄС з метою забезпечення цінової конкурентоспроможності.  

В яких експортних напрямках зараз рухається Україна? В яких варто? Які є перспективи?

Для цільномолочної продукції цікавими є ринки країн ЄС, які межують з Україною (Румунія, Угорщина, Болгарія) завдяки меншим логістичним затратам, а також країни Кавказу (через Чорне море паромом). Цікава також Туреччина, проте на сьогодні там діють надто високі ввізні мита.

Щодо продукції довготривалого зберігання (ультрапастеризоване молоко, сухе молоко, вершкове масло, певні види твердих сирів тощо) – країни Близького Сходу та Північної Африки. Китай, Тайвань – цікаві з точки зору в основному лише сировинної продукції (суха сироватка, сухе молоко, вершкове масло). 

На сьогодні помітна робота, яка ведеться з боку відповідних державних органів з пошуку та відкриттю нових ринків збуту, організовуються різні торговельні місії тощо. Разом з тим, необхідно активніше захищати та відстоювати інтереси експортерів, в тому числі молочної галузі, як от у випадку із недавнім введенням торговельних обмежень на експорт української молочної продукції з боку Молдови, а також якомога швидше знайти шляхи вирішення проблеми з отриманням сертифікатів Халяль (центри акредитації видачі цих сертифікатів). 


Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

21.07.2016

Молочний експорт в мінус: причини та рішення

Однією з ключових проблем і справжнім випробуванням для української молочної галузі стало різке зменшення експорту, яке, однак, не зменшує, а навпаки збільшує свої темпи.