http://dairynews.com.ua/news/daydzhest-molochnikh-novin-25-09-29-09.html?sphrase_id=472497
15.02.2016

Коментар експерта

Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО)
Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО):
Ваша думка щодо ініціативи встановлення мінімальної закупівельної ціни на сире молоко?


Подібні ганебні ініціативи, на жаль, в нашій країні і далі виникають досить регулярно. Це звичайний популізм, до того ж дуже цинічний, бо, як правило, подібні речі, якщо їх дійсно впроваджують, працюють напряму проти тих, кого подібними способами декларативно захищають.

Приведу приклад: встановлення мінімальної закупівельної ціни на молоко нижче ринкової на молоко найнижчої якості, яке виробляють переважно селяни-одноосібники, призведе до того, що переробник перестане його купувати взагалі. Адже ціна на готовий продукт формується на ринку, а світові ціни на молочну сировину падають вже майже два роки підряд. Крім того, такої якості молоко в принципі заборонено для переробки навіть в технічних цілях в розвинених країнах світу.

Отже, введення мінімальної ціни призведе до того, що селяни замість трьох гривень за літр будуть мати нуль. Це також призведе до ще швидшого зменшення поголів'я в господарствах населення та чергове зменшення обсягів переробки, що, в свою чергу, вдарить по переробникам - багато з них вже збанкрутіли, то банкрутств стане більше. І потім, якщо парламентері оговтаються, то відновити діяльність багатьох підприємств буде вже неможливо, і ринок збуду для молочної сировини зменшиться. Тобто наслідки будуть незворотніми.


Яка на сьогодні справедлива закупівельна ціна на молоко- сировину? Чим ця вартість обумовлена?
 
Абсолютно справедливою є та ціна, яка є на ринку, за умови, що там немає монополії. В Україні жоден з переробників не має частки ринку, яка хоча б приблизно наближалася до монопольної. Тому такому ціна на ньому завжди є справедливою.

До речі, деякі з виробників отримують значно вищу ціну за інших за рахунок того, що дбають про якість та показники жиру і білку в молоці та вміють вести переговори з покупцями, адже конкуренція на ринку спонукає всіх його учасників домовлятися.

Якою буде динамка цін на молочному ринку в найближчі місяці?

На ринку зараз немає жодних підстав для суттєвого зростання цін на молочну сировину, за умови стабільного курсу. Зниження ж курсу гривні призводить до підвищення привабливості експорту навіть сировинних молочних продуктів, тому закупівельні ціни поступово зростають. Частково це відбувається також тому, що в зиму виробники молокопродуктів ввійшли майже без запасів сухого молока та масла, і зараз вимушені навіть для внутрішнього ринку продукувати їх з молока від с.г. підприємств, яке є досить дорогим.

Тенденція цін найближчими тижнями буде мати прив'язку до курсу. Однак вже в квітні-травні ціна почне стабілізуватися, а потім, влітку, вона може суттєво знизитися. Звичайно, за умови, що курс буде стабільним. Зниження ціни є можливим по причині того, що в поточному році Україна має знайти нові ринки збуту для, приблизно, 800 тис. тонн молокопродуктів в молочному еквіваленті, значна частина яких раніше прямо або опосередковано потрапляла на ринок РФ. Це не так просто, і світові ціни падають, тому тиск на закупівельні ціни точно буде дуже суттєвим.    
 
Чи буде відрізнятися динаміка цін на молоко, яке закуповують в особистих підсобних господарствах та в Сільгосппідприємствах?
 
Ні, ціни змінюються абсолютно однаково, але знаходяться на різних рівнях. Також, при розрахунку цін від ОСГ варто пам'ятати, що декларована ціна на це молоко і ціна такого молока на переробному підприємстві суттєво різняться. Для прикладу, підприємство, що платить ОСГ по 3 грн за літр молока має покрити витрати на заготівлю, транспортування та ПДВ, якого ОСГ не платять. Собівартість такого молока буде знаходитися в межах 4,5-5,0 грн/кг, тобто буде співставною з ціною якісного молока.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

04.09.2017

ЗСТ с Канадой. Что это даст Украине?

11 июля 2016 года было подписано соглашение о ЗСТ между Украиной и Канадой, а 1 августа 2017 оно стартовало. Многие задались вопросом, повлияет ли это на молочный рынок? Разбирались в The DairyNews.