http://dairynews.com.ua/news/daydzhest-molochnikh-novin-25-09-29-09.html?sphrase_id=472497
10.02.2016
Джерело: The DairyNews
Регіон: Україна
Верховній Раді України було рекомендовано прийняти даний законопроект у II читанні в цілому як Закон. Згідно даного законопроекту зареєстрованого під №2089 від 10.02.2015 пропонується внести зміни до Закону України "Про молоко та молочні продукти" та Закон України "Про державну підтримку сільського господарства України". Ініціаторами даного законопроекту виступили депутати: Оксана Юринець, Руслан Демчак, Олег Дмитренко, Владислав Атрошенко, Михайло Головко. Але думка експертів, виробників та власників фермерських господарств дещо інша.

Основне питання - це встановлення мінімальної закупівельної ціни для молока другого   ґатунку — 4 грн за 1 кілограм, це передбачає доповнення Закону України "Про молоко та молочні продукти" статтею 16 – 1.  За словами урядовців, наслідками даного законопроекту  стануть справедливі ціни за вироблену продукцію для особистих (підсобних) селянських та малих фермерських господарств.

Експерти вбачають дещо інші наслідки.

За словами аналітика Асоціації виробників молока Яни Музиченко – "Впровадження мінімальних цін призведе до подорожчання молочної сировини другого ґатунку ("домашнього" молока) на 30-35%.

"Відповідно, переробникам буде не доцільно купувати молоко нижчої якості по ціні молока якіснішого". Підвищення цін може призвести до відмови переробниками купувати молоко  вироблене у домогосподарствах взагалі, адже їм потрібна сировина найвищої якості, їм просто недоцільно купувати дороге неякісне молоко" - Відзначає Яна Музиченко. В коментарі The DairyNews аналітик зазначила,що це також призведе до підвищення роздрібних цін на молочні продукти.

Василь Вінтоняк, директор аналітичного агенства "Інфагро", вважає що  є лише два випадки, в яких  молоко другого ґатунку купуватимуть по 4 гривні: "Якщо виробництво молока скоротиться на 10 відсотків і виробники відчуватимуть дефіцит. Або коли гривня знеціниться ще на 50 відсотків".  Ніхто так багато не платитиме за неякісний продукт. Заводи перестануть напряму купувати в населення. Працюватимуть через посередників. А ті пропонуватимуть не більш як ¬2,3–2,5 гривні за літр".

Новина про державне регулювання цін зібрала усі молочні асоціації. 5 лютого 2016 року відбулася робоча нарада, яку ініціювала Українська  аграрна конфедерації.

Народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко  заявив:"У світі немає жодного прикладу коли один із суб’єктів господарювання дотує іншого і умови цих дотацій визначає держава. Якщо будуть прийняті подібні законопроекти з регулювання цін на молоко та м'ясо, то це буде світовий прецедент".

В коментарі  The DairyNews голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський  заявляв: “Уряд повинен не допускати адміністрування цін. Якщо в черговий раз буде адміністрування мінімальних цін, ринок, в будь-якому випадку,  знайде способи ухилятися від цього”.

Вадим Чагаровський вважає, що цей прецедент може призвести до руйнації молочного ринку. Важливий момент, що фіксована закупівельна ціна на молоко ІІ ґатунку прийнята без урахування показників безпечності молока , - зазначив він.

Пан Чагаровський виділяє 4 наслідки прийняття цього законопроекту: тонізація сегмента сирого молока від населення, готівкові розрахунки без сплати податків, нереальна оцінка якості молока, зниження якості сировини, ріст цін на готову продукцію.

Замісник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов також не підтримує регулювання цін. "Насправді, будь-яка людина, яка розуміє що таке ринкова економіка, усвідомлює, що це призведе до "перекосів" на ринку. Таким чином нас штовхають в певну "сіру зону". На ринку з’являться додаткові можливості для хабарів і схем. Державі потрібно визначитись: ми вертаємось до Радянського Союзу, де є генплан, чи живемо за законами ринкової економіки", - відзначає він.

Молоко низької якості за ціною 4 грн за кг значно знизить попит цього товару, що в результаті може призвести до скорочення поголів’я ВРХ у населення.

Окрім внутрішньої проблеми, законопроект може вплинути на просування експорту молочних продуктів за кордон, зокрема в ЄС, Китай, Молдову і т.д.

"Українські виробники поступово виходять на європейські ринки, й там потребують завезення молока екстра-класу, якого в Україні, по балансу, всього лише 6-10%. Крім тог, у відповідності до розробленого нещодавно ДСТУ, с 1 січня 2017 року молоко 2 ґатунку на молокопереробку постачатися не повинно. Його має замінити молоко найвищої якості, яке на сьогоднішній день в господарствах населення отримати неможливо", - відзначає голова правління асоціації "Укрмолпром" Василь Бондаренко.

Міністрество аграрної політики і продовольства також не підтримує законопроект. Директор департаменту продовольства Міністерства аграрної політики і продовольства Микола Мороз бачить вихід із ситуації, що склалась "введення виробленого в господарствах населення молока до європейських норм якості, а також введення адресних дотацій і програм для стимулювання внутрішнього ринку". За його словами, основний вихід із ситуації – створення молочних кооперативів. "Створені кооперативи даватимуть більш якісне молоко. Більш якісне молоко означатиме більш високу ціну. Ринок регулюватиме її, а селяни будуть зацікавлені в тому, щоб підвищувати якість молока і отримувати за нього вищу ціну" - коментує Микола Мороз.

На робочій нараді представники асоціацій прийняли одностайне рішення не підтримувати законопроект № 2089 "Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села" від 10.02.2015 р.  
 
Якою має бути насправді справедлива ціна на думку населення?

Волинянин Володимир Григорук вважає, що молоко має коштувати — 4–5 гривень. "Все одно завод не купить молоко дорожче, ніж другим сортом. У нас у селі приймають чотири молокозаводи. Ціна однакова — 2,2 гривні".

Фермер із села Максимівка Ічнянського району на Чернігівщині Володимир Лощина каже, що продавати по 5 гривень: "Тоді б я б\у польський холодильник купив на тонну молока. Він коштує 40 тисяч гривень. Молоко було б якісніше. Зараз охолоджуємо проточною водою зі свердловини. Але з холодильником — надійніше. Через курс долара вдвічі подорожчала солярка, втричі — деталі для трактора й агрегатів. Молоко здаємо по 3,3".

За підрахунками Асоціації виробників молока справедлива ціна на молоко наразі має бути не менше 7 гривень за кілограм. "Сюди закладено всі витрати на виробництво і мінімальна маржа. У структурі собівартості найбільша частка припадає на корми, більше 50%, а це фактично 3,40 грн. вартості кілограма молока. На оплату праці припадає близько 14%, а на ветпрепарати — близько 7%. І це ще не всі витрати", - повідомляє аналітик Яна Музиченко.

Також аналітики зазначають, що динаміки цін на молоко від промислових ферм та населення буде відрізнятися."У випадку, якщо закон про встановлення мінімальних закупівельних цін на молоко другого ґатунку не приймуть, ціноутворення в цьому сегменті буде залежати від впливу сезонності", - резюмує Яна Музиченко.
Яка закупівельна ціна на сире молоко, на Ваш погляд, є справедливою?

Дізнайся думку експертів

Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО)

Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО)

Василь Вінтоняк , Директор аналітичного агенства Інфагро

Василь Вінтоняк , Директор аналітичного агенства Інфагро

Василь Бондаренко, Голова правління асоціації "Укрмолпром"

Василь Бондаренко, Голова правління асоціації "Укрмолпром"

Читати інші коментарі на цю тему

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

04.09.2017

ЗСТ с Канадой. Что это даст Украине?

11 июля 2016 года было подписано соглашение о ЗСТ между Украиной и Канадой, а 1 августа 2017 оно стартовало. Многие задались вопросом, повлияет ли это на молочный рынок? Разбирались в The DairyNews.