Есть ли в Украине проблема фальсификата? Есть. Такая ли она ужасающая, как кажется? — разбирается The DairyNews
23.06.2017
Джерело: The DairyNews
Регіон: Україна

Цілі даного візиту:

  • отримати чітке розуміння того, яким чином швейцарські молокопереробні підприємства забезпечують надходження на переробку молока безпечного та належної якості;
  • дізнатись про процедури, які застосовуються для забезпечення безперервного холодового ланцюга від виробника до переробного підприємства;
  • ознайомитись з належними практиками виробництва, що пов'язані з якістю та безпечністю в первинному виробництві, як на малих, так і на середніх/великих господарствах;
  • зрозуміти, що робить швейцарська молочна галузь задля збереження хорошого і довірливого іміджу серед споживачів;
  • дізнатися про відносини між швейцарськими молокопереробними підприємствами і кантональними (компетентними з питань ветеринарії) органами;
  • отримати знання про регулярні процедури, що застосовуються у випадках недотримання виробниками вимог (зокрема, наявність залишків антибіотиків в молоці).


У перший день перебування координатор Проекту Сабін Рейст та міжнародний експерт Джордж Пінто Феррейра зробили ознайомчу презентацію про Швейцарську Конфедерацію та особливості розвитку молочної галузі. Найбільшим трендом для швейцарських молочників є зменшення кількості виробників молока (у 2016 р. було 20987 ферм, в яких утримувалось 575 800 корів, для порівняння у 2010 р. – 39890 ферм та 615 845 корів) та укрупнення ферм (середній розмір ферми у 2016 р. – 26 корів на 27 га угідь).

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-02-17-05-23.jpg

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-02_1-17-05-23.jpg

Того ж дня група мала змогу відвідати сімейну ферму на 80 голів під час інспекції з офіційним інспектором ветеринарної служби кантону Берн. Інспектор керувався чек-листом з переліком підконтрольних пунктів щодо дотримання гігієнічних вимог у первинному виробництві тваринницької продукції, зокрема доїння, годівлі, лікування та переміщення. За результатами візиту Віктор Кордубан, голова ради директорів ПП «Білоцерківська агропромислова група», зауважив: «Та інспекція, під час якої ми були присутні, не мала на меті покарати виробника молока за недотримання вимог, а допомогти виявити і вирішити проблему задля підвищення якості і безпечності молока».

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-03-17-05-23.jpg

З іншого боку, і на чому наголошує начальник сировинного відділу ПРАТ «Куп’янського МКК» Сергій Деркач, фермер чітко розуміє наслідки і відповідальність у випадку здачі на переробку неякісного молока (з антибіотиками, з високою бактеріальною забрудненістю чи соматичними клітинами). Якщо молоко з антибіотиками надійшло на підприємство існує чіткий алгоритм дій: виявлення, утилізація та підтверджуюча документація.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-04-17-05-23.jpg

«На фермерських господарствах велика увага приділяється благополуччю тварин. Тварини мають достатню кількість якісних кормів, води та просторі й чисті приміщення. Тварини дружелюбні, не бояться людей, що свідчить про достатнє піклування. Велика увага приділяється чистоті доїльного обладнання та приміщенню по збору та зберіганню молока. Фермер розуміє загрозу, яку спричиняють антибіотики для здоров’я людини, тому лікування корів відбувається з їх мінімальним застосуванням. За два роки фермерства антибіотиками лікували тільки 8 корів!» - розповідає про свої враження від відвідуваної ферми генеральний директор ПАТ «Первомайський МКК» Тетяна Гайдай.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-05-17-05-23.jpg

Наступного дня група відвідала невелику сироварню, основним виробництвом якої є традиційний швейцарський сир Емменталер, що виготовляється з сирого молока. Всього молоко на переробку надходить від 19 фермерів, які є власниками сироварні.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-06-17-05-23.jpg

«Вразило те, що у Швейцарії взагалі немає ґатунків молока, а є лише молоко сировина, яка відповідає встановленим нормам і молоко сировина, яка не відповідає цим нормам. Гігієнічні вимоги до молока в Швейцарії вищі, ніж в Європейському Союзі. Відповідно до Постанови про гігієну виробництва молока кількість бактерій не повинна перевищувати 80 000 в 1 мл, соматичних клітин – 350 000 (середні геометричні значення при щонайменше 2 пробах у календарному місяці), не має бути виявлено інгібуючих речовин», - підсумовує Сергій Колібабчук, начальник відділення із заготівлі сировини ТОВ «Люстдорф».

Візит до малої сімейної ферми (12 корів) з виробництва біо-молока став прикладом додержання високих гігієнічних та екологічних вимог у відносно малих масштабах.

Третій день був днем знайомства з виробництвом та переробкою молока в Альпах. Власник ферми ставить за пріоритет здоров’я тварин, їхню чистоту та гігієну доїння, адже він також виготовляє Альпійський сир з сирого молока.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-07-17-05-23.jpg

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-07_1-17-05-23.jpg

«Використання сирого молока для виробництва сиру вимагає жорсткого контролю сировини. Якщо кількість соматичних клітин (КСК) перевищує 100 000 (в мл), то молоко в жодному разі не використовується для приготування такого сиру», - ділиться враженням технолог ТОВ «Азорель» Юлія Храновська.

На час візиту до ферми останній показник КСК не перевищував 40 000, а загальне бактеріальне обсіменіння - близько 3000 (в мл).

Не менш вражаючим був візит до фабрики Нестле в Конольфінгері, молоко до якої для виробництва дитячого харчування надходить від 550 ферм. Представники фабрики підготували презентацію щодо сталого постачання молока, в якій висвітлили досвід Нестле у світі щодо співпраці з виробниками молока.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-08-17-05-23.jpg

До одного з постачальників молока до фабрики в Конольфінгері й було здійснено наступний візит. У 2013 році фермер реконструював приміщення для утримання корів у зв’язку з підвищенням вимог до благополуччя тварин у Швейцарії. Утримуючи 12 корів, фермер не має в своєму розпорядженні охолоджуючого танку, а щоразу після доїння та попереднього охолодження проточною холодною водою не пізніше як за годину доставляє молоко на пункт збору молока. На пункті ж здійснюється миття та дезінфекція тари.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-09-17-05-23.jpg

Четвертий день перебування мав дві цілі: Suisselab (Швейцарська лабораторія досліджень сирого молока) та AGROSCOPE (дослідницька станція з стратегічних досліджень і розробок у сільському господарстві та харчовій промисловості).

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-10-17-05-23.jpg

Suisselab – єдина аналітична лабораторія, що серед іншого здійснює також на доручення молочної індустрії та федерального уряду дослідження сирого молока в рамках всеохоплюючої програми моніторингу кожного виробника молока, яке йде на переробку, за трьома обов'язковими показниками: кількість соматичних клітин, бактеріальне обсіменіння та залишки інгібіторів. Періодичність досліджень – двічі у місяць. На приватне замовлення лабораторія надає низку інших послуг лабораторної ветеринарної діагностики, зокрема і дослідження молока для визначення тільності, тощо.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-10_1-17-05-23.jpg

Керуючий директор АТ Suisselab Даніель Гербер у своїй презентації зауважив, що довіра до результатів досліджень – найважливіше у роботі лабораторії. «Всі дослідження здійснюють автоматично без втручання людей. Результати досліджень заносяться до бази даних протягом 30 годин. Доступ до результатів мають виробники молока, переробні підприємства і контролюючі органи», – зазначає під час дебрифінгу начальник лабораторії ТОВ «Оржицький молокозавод» Сергій Чайка.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-10_2-17-05-23.jpg

За наявності інгібіторів у молоці – на виробника молока одразу накладається заборона на постачання молока з подальшим втручанням контролюючого органу, усунення невідповідності та підтверджуючих результатів дослідження молока.

Другий напрямок дослідження сирого молока – контроль молочної продуктивності окремої корови господарства, що є учасником племінного союзу. Періодичність контролю – 1 раз у місяць. Параметри контролю: вміст жиру, білку, лактози, сечовини, ацетону, кількість соматичних клітин. Проби молока консервуються та відсилаються на адресу лабораторії поштою.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-10_3-17-05-23.jpg

«За період візиту найбільш інформативним і вражаючим було відвідування лабораторії Suisselab, оскільки рівень організації процесу збору, обробки та інформування, відпрацьований на надзвичайно високому рівні і не має нічого спільного з нашими системами контролю за всіма озвученими чинниками. На мою думку, ключовим елементом успіху, крім високо рівня технологічності, є розподіл функцій в даній сфері: держава виступає лише замовником дослідженням та одним з користувачів кінцевих даних, а от процес організації функціонування системи покладений на профільні асоціації, які в консенсусі зуміли знайти відповідний баланс інтересів усіх зацікавлених сторін та вже на цій базі обрали якісного незалежного та незаангажованого виконавця – комерційну лабораторію, яка має високу компетенцію, цінить свою репутацію та вміє рахувати гроші (ефективно їх використовувати)», – резюмує Сергій Косяченко, Голова Правління ПАТ «Баштанський сирзавод».

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-11-17-05-23.jpg

Під час візиту до дослідницької станції AGROSCOPE група ознайомилася з її основними функціями:

  • Дослідження і розробки у сфері сільського господарства, харчування та навколишнього середовища. Забезпечення основ для прийняття рішень на законодавчому рівні
  • Завдання правозастосування як частина законодавчих положень задля підтримки сільського господарства та широкого загалу
  • Обмін знаннями та передача технологій у сфері сільськогосподарських практик, консультацій, промисловості, науки, навчання та широкої громадськості

Науковий співробітник AGROSCOPE Хелена Штофферс виступила з презентацією "Вплив якості сирого молока на його переробку», в якій узагальнюючи ситуацію з якістю молока в Швейцарії зауважила, що у 99% проб молока кількість бактерій не перевищує встановлений поріг у 80 000.

Також учасники мали змогу потрапити у відділ з вирощування культур мікроорганізмів пілотного заводу дослідницької станції AGROSCOPE. Щотижня закваски у рідкій формі (близько 40 штамів), надсилаються до сироварень Швейцарії.

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-12-17-05-23.jpg

Блажко Наталія, директор з якості ТОВ «С-Транс», відмітила, що найбільше сподобався технологічний цех виробництва сирів в AGROSCOPE: «Вразив науковий підхід до технології виробництва сирів: контроль якості, змін зовнішнього вигляду та органолептичних показників за допомогою високоточного обладнання. Держава створює сприятливі умови розвитку молочного напрямку за рахунок зрозумілих законодавчих вимог до якості та безпечності молочної сировини, впровадження та фінансування проектів, актуальних для галузі, проведення навчання спеціалістів галузі; прозорих та зрозумілих взаємовідносин між виробником молока та контролюючими органами».

Останнього навчального дня учасники відвідали лабораторію кантону Берн та дізнались про особливості інспектування молокопереробних підприємств. Завершення перебування у Швейцарії було символічним – візит до невеличкого пункту збору молока для п’яти постачальників. Панасюк Валентина, власник пункту збору молока (с. Прушанка, Вінницької області), вражена дотриманням чистоти та гігієни на відвідуваному пункті, підкреслюючи, «як злагоджено працює холодовий ланцюг від виробника молока до переробного підприємства».

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-13-17-05-23.jpg

Під час дебрифінгу Леонід Миколаєвський, директор по сировині АТ «Молочний Альянс», підсумовує результати навчальної поїздки: «Основні складові функціонування молочної галузі Швейцарської Конфедерації: злагоджений механізм функціонування галузі без видимого втручання державних інституцій, зокрема, ветеринарної служби, все здійснюється на стадії профілактики і коригування процесів; відповідальність і довіра між усіма учасниками ланцюга: виробник-контроль (лабораторії) - переробник- продавець – не допускається припущення свідомого обману партнерів; однією із складових пріоритетів держави є підтримка та продовження традицій молочного напрямку, розвиток сімейственості та продовження вікових традицій, укладу життя, підвищуючи при цьому рівень і культуру виробництва, впровадження нових технологій».

http://safoso.com.ua/images/photo/news/2017/17-05-23/pic-news-14-17-05-23.jpg


Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

Британские сыровары возрождают традицию «крещения» сыром
26.06.2017

Фальсификатом сыт не будешь?

Есть ли в Украине проблема фальсификата? Есть. Такая ли она ужасающая, как кажется? — разбирается The DairyNews.
Батуми глазами The DairyNews