23.09.2016
Джерело: agronews.ua
Регіон: Україна
В українському тваринництві тема нодулярного дерматиту великої рогатої худоби останнім часом стала однією з головних. На порядку денному дискусія про те, які загрози несе це захворювання, та що робити для недопущення занесення та розповсюдження хвороби.

Захворювання для України нове, і єдиної системи ветеринарно-санітарної профілактики на даний момент не створено. Уряд та вітчизняні вчені зараз перебувають лише на стадії розробки комплексу заходів з профілактики та боротьби з захворюванням. На хвилі відсутності офіційної інформації серед тваринників поширюються різні концепції щодо запобігання хворобі. Найбільш поширена на сьогодні версія – це масштабна вакцинація. Асоціація тваринників України спробувала розібратись, чи справді вакцинація – це вихід і панацея від нодулярного дерматиту. Ось як коментують ситуацію експерти.

Сергій Ничик, директор Інституту ветеринарної медицини НААН України:

«Ризик занесення нодулярного дерматиту ВРХ на територію України існує, бо захворювання вже фіксується у безпосередній близькості до кордону. Але як і в будь-якій ситуації, головне - не здіймати зайвої паніки та не робити необдуманих кроків. У якості панацеї сьогодні пропонується масова вакцинація худоби. Чи може це убезпечити поголів’я? Відповідь на це питання неоднозначна. Не можна просто так взяти й зробити вакцинацію. Треба чітко розуміти, з чим ми маємо справу. Треба знати, проти якого штаму вакцинувати. Зокрема, те що пропонують деякі спеціалісти сьогодні – щеплення живою вакциною – є неоднозначною процедурою. Існує ризик того, що вакцина з негомологічного живого штаму може призвести науковою мовою до реосортації – породження нового патогенного вірусу цього захворювання на інфікованому стаді тварин.

Ми, Інститут ветеринарної медицини, наполягаємо та рекомендуємо проводити превентивні санітарно-ветеринарні заходи з попередження та профілактики хвороби, а не відразу вдаватися до щеплення. На сьогодні це найбільш правильно, ефективно та безпечно, і дозволить уберегти поголів’я. Так, зокрема, через те, що захворювання переноситься через комах, треба проводити відповідні заходи щодо боротьби з ними. З цієї причини господарства з зони ризику, особливо ті, що знаходяться на прикордонних територіях, повинні перейти на закритий режим роботи та мати відповідні системи біобезпеки та біозахисту.

Інститут ветеринарної медицини НААН, спираючись на досвід країн, що вже мають це захворювання, розробив проект Інструкції щодо профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом. Наразі проект документу знаходиться на затвердженні та незабаром набуде офіційного статусу».

Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України:

«До питання вакцинації поголів’я треба ставитися дуже відповідально. Тваринники сьогодні стурбовані появою невідомої до цього хвороби. Адже втрати від нодулярного дерматиту можуть бути дуже великими. Але не варто намагатися вирішувати проблему самостійно - так можна тільки нашкодити стаду та отримати зворотній ефект. Приймаючи рішення про проведення щеплення, необхідно зважувати усі за і проти та порадитись із фахівцями ветеринарії.

Наразі відомо про декілька штамів вірусу, і ми достеменно не знаємо, на який із них може захворіти конкретна тварина. Тому існує істотний ризик того, що вакцина може просто не спрацювати, а тварина все одно захворіє.

Також постають питання щодо якості та походження вакцини. У препараті міститься пригнічений вірус, і при некоректному застосуванні тварина може захворіти – буде заражена. Хвороба з’явиться фактично з ініціативи того, хто прийняв рішення про вакцинацію.

Загроза полягає не тільки у збитках конкретного тваринницького комплексу. Наслідки можуть бути більш глобальними. Якщо нодулярний дерматит буде зафіксований в Україні, ми, як мінімум, втратимо можливості експорту яловичини. Тому сьогодні до вирішення цього питання має долучитися уряд. Чи не головне його завдання - стримати панічні настрої, які можуть призвести й до тяжкого інформаційного ефекту для українських виробників. Влада повинна свідомо підійти до проблеми і разом із висококваліфікованими фахівцями ветеринарної медицини на найвищому рівні визначитися із подальшими діями: чи доцільно проводити масштабну вакцинацію і якщо так, то яку вакцину закуповувати; пересвідчитися у її якості, прозорості отримання відповідних сертифікатів тощо. Також необхідно надати тваринникам офіційні роз’яснення про те, як поводитись, аби не допустити появи хвороби. Тобто, розробити «дорожню карту» з конкретними практичними кроками».

Олександр Метинський, практикуючий ветеринар:

«Боротися з нодулярним дерматитом потрібно лише знаючи, який штам вірусу загрожує тваринам. А таких існує декілька. Як кажуть: «Правильний діагноз – це половина лікування». Яку ж вакцину пропонуватимуть Україні – не відомо.

Зробивши щеплення від одного штаму, ми не убезпечуємо можливість захворювання від іншого. Щеплення так званою «живою вакциною», де вірус знаходиться у пригніченому стані – доволі небезпечний процес. Існує ризик занести захворювання в Україну саме через вакцину.

Приймаючи рішення про вакцинацію в умовах відсутності масового поширення хвороби, також треба зважувати, що існують обмеження по використанню молока від вакцинованих корів протягом тривалого часу (28 днів). Передбачена утилізація молока, що матиме наслідком серйозні збитки для господарства.

Дещо забувають про такі шляхи передачі захворювання як кровосисні комахи та птахи. У тому числі перелітні лелеки, які зимують в Африці, де нодулярний дерматит зареєстрований з 20-х років минулого століття. Але майже за 90 років в Україні ще не було зареєстровано жодного спалаху хвороби. Це значить, що хвороба не так легко переноситься, як вбачається здається на перший погляд».

Загроза виникнення нодулярного дерматиту в Україні існує, але досі відсутній чіткий план дій. Уряду час визначитись, що робити далі. Чи то проводити масову вакцинацію, яка зовсім не гарантує, що захворювання не з’явиться в Україні, чи то надати чіткі роз’яснення й забезпечити дієвий контроль та розробити алгоритм стратегічних профілактичних заходів. У медицині, у тому числі і ветеринарній, існує аксіома: найкращий засіб запобігти хворобі – проводити її профілактику.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

16.09.2016

Прыжок с парашютом

7 сентября в Киеве прошла конференция «От козы к сыру - это просто!». Мероприятие было организовано компанией ДеЛаваль. Гости и приглашенные эксперты конференции определяли степень простоты реализации козоводческих проектов: Есть ли решения в оборудовании? Какое поголовье должно быть? Откуда брать коз? Где можно перенять опыт? Нужна ли переработка козьего молока? Как реализовывать продукцию? И как научить потребителя покупать продукцию из козьего молока? На все вопросы ответы получены.