Молочне дороги ведут в Китай?
22.02.2016
Джерело: hubs.ua
Регіон: Україна

Hubs вже не раз піднімав тему перспективності і інвестпривабливості сільськогосподарського сектору України, і продовжує стежити за нею надалі. Зараз вони проаналізували умови, які сьогодні склалися в галузі, і перспективи для залучення інвестицій, які дозволили б здійснити плани по її модернізації та збільшення прибутковості.

Поточний стан справ

У 2015-му році Україна зібрала 59,8 млн т врожаю зернових, зайнявши 7-е місце в світі, випередивши Канаду, Аргентину та Австралію. Це при тому, що за площею орних земель вона знаходиться лише на 44-й позиції. У той же час, як відрапортували в Мінагрополітики, в 2015/2016 маркетинговому році (МР) очікується, що ми займемо третє місце серед країн-експортерів, продавши близько 36 млн т зерна в більш ніж 100 країн. У планах аграрного міністра України Олексія Павленка до 2020 р наростити експортний потенціал України ще на 40-70 млн т.


Але щоб досягти цих результатів, проектів чиновників і родючих земель недостатньо. Потрібні великі інвестиції, щоб підвищити продуктивність агросектору та скоротити витрати на логістику.

На думку президента «Української аграрної конфедерації» народного депутата Леонід Козаченко, сьогодні в український агросектор потрібно інвестувати не менше $ 70 млрд.

При цьому, для порівняння, в світі щорічно в сільське господарство вкладають близько $ 150 млрд. А окремі країни, наприклад, такі як Бразилія, в середньому за рік отримують до $ 10 млрд прямих іноземних інвестицій.


«Прикро, що для нашої країни, яка вже давно визнана аграрним лідером і щорічно збільшує обсяги експорту, такі капіталовкладення все ще залишаються непідйомними», - додав Леонід Козаченко.

Найближчі плани

Як заявив міністр аграрної політики Олексій Павленко, в 2015 році українські аграрії змогли залучити близько $ 1 млрд інвестицій, а в нинішньому 2016 року чиновники розраховують, що ця цифра подвоїться.

Однак наскільки такі плани можуть бути реалізовані, зараз ніхто не береться сказати. Причина тому - нестабільна політико-економічна ситуація в країні, девальвація гривні, складності із залученням кредитів, корупція.

Більш того, експерти відзначають повільні темпи реформування галузі. «Півтора роки тому Україна підписала угоду про ЗВТ з ЄС. Наша країна повинна була змінити ряд стандартів, але ніхто не зобов'язує її це робити, і, як наслідок, виконано лише 10% від усіх вимог », - розповідає Тарас Висоцький, генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»(УКАБ).

Негативно позначилися на інвестпривабливості аграрного сектора і скандали, пов'язані з неплатоспроможністю агрохолдингів «Мрія» і «Креатив».

У дослідженні «Український аграрний індекс», який розраховує компанія «УкрАгроКонсалт» на підставі котирувань акцій 13 компаній, розміщених на чотирьох зарубіжних біржах (WSE, LSE, NYSE Euronext, PSE), чітко видно, що в січні 2014 року вартість акцій українських агрохолдингів початку різко знижуватися (з 6EUR / акція * до 3EUR / акція на початок 2015), і з тих пір не поверталася на колишній рівень. Хоча за останні два роки і були періоди, коли вартість цих акцій зростала.


* Сумарна капіталізація 13 агрокомпаній / загальна кількість акцій, що торгуються на WSE, LSE, NYSE Euronext, PSE

 Реальні перспективи

І все ж, незважаючи на політико-економічну кризу і війну, сільське господарство в Україні залишається перспективною галуззю економіки.

«Зараз, по суті, інвестиційна активність в Україні зберігається тільки в двох галузях української економіки: АПК та IT. В агросекторі інвесторам цікаві вигідна комбінація кліматичних і виробничих факторів, глобальне зростання попиту на продовольство і стабільно сильні позиції України як експортера сільгосппродукції », - вважає Владислав Остапенко, керівник групи корпоративних фінансів і M & A компанії EY в Україні.

Як показує статистика, частка інвестицій в агросектор в загальному обсязі інвестицій в Україну в довоєнні роки залишалася більш-менш стабільною, а в останні два роки збільшилася. Однак це відбулося не за рахунок зростання реальних обсягів, а за рахунок скорочення інвестицій в інші галузі. Наприклад, за даними Державної служби статистики, за 9 місяців 2015 року частка капітальних інвестицій в сільське господарство збільшилася на 2% в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року. Але разом з цим частка інвестицій в промисловість знизилася на 6% (з 40,5% до 34,6%).


Що робить і могла б зробити держава

За підсумками останніх двох років чиновники з різних відомств багато разів рапортували про спрощення умов ведення бізнесу, в тому числі і в агросекторі. У 2015 році скасували близько 20 сертифікатів і ліцензій, спростили механізм оренди землі. За даними Мінагрополітики, в 2015 р аграрії заощадили на цьому близько 1 млрд грн. Крім того, в кінці 2015 р скасували ще 22 дозвільні процедури, пов'язані з отриманням ветеринарних свідоцтв. В експертному середовищі стверджують, що підприємці зможуть заощадити на цьому понад $ 300 млн.

Однак, як вважає аналітик інвестиційної компанії “Dragon Capital“ Наталя Шпигоцька, цього занадто мало для залучення масштабних інвестицій в галузь. Ще нам треба привести нормативні акти у АПК до європейських стандартів, відкрити ринок сільськогосподарських земель. Крім того, для залучення інвесторів в АПК держава могла б виставити на продаж неефективні аграрні держпідприємства.

Так, Мінагрополітики та Фонд держмайна вже заявили, що необхідно продати збиткові ПАТ «Державна зернова корпорація України» і ДП «Укрспирт». За оцінками аналітиків, вартість цих компаній може скласти 5-6 млрд грн і 3-5 млрд грн відповідно. Більш того, міністр АП Павленко оголосив, що його відомство планує продати взагалі все держпідприємства в галузі. Однак сердь народних депутатів немає єдиної думки на цей рахунок, зокрема, з питання продажу «Державної зернової корпорації України». Тому поки що немає підстав очікувати, що приватизація в галузі пройде гладко, і, найголовніше, ефективно.

Ще одним привабливим напрямком буде сама сільгоспземля. Якщо в 2017 році в Україні дійсно скасують мораторій на її продаж.

«Покупка землі дозволить компаніям контролювати цей ресурс. Але в той же час, якщо система обліку прав і переоформлення власності буде запущена з законодавчими вадами, може початися хвиля корпоративних конфліктів і прямого рейдерства найбільших агрохолдингів », - вважає Владислав Остапенко.

У той же час, як вважає віце-президента холдингу AgroGeneration Вадим Бодаев, зараз ціни на сільгоспземлі не надто високі, тому, якщо почати продавати прямо зараз, в деяких областях України їх вартість складе всього $ 100-200 за гектар. Тому власники навряд чи охоче погодяться продати свої земельні паї вже зараз, не чекаючи, поки ціна стане вище

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

10.05.2017

Сырная Грузия

Грузия давно известна своими фирменными сырами. Несмотря на то, что в первую очередь на ум приходит сулугуни, грузины могут похвастаться более чем 250 видами сыров, из которых 14 — официально зарегистрированы. The DairyNews расскажет как обстоят дела с сыроварением в этом регионе.
Милкиленд закроет комбинат в России