До свидания, второй сорт. Здравствуй, высший?
06.06.2017

Україна стрімко втрачає молочне і м'ясне стадо. З 1991 року, за даними українського Держстату, чисельність великої рогатої худоби зменшилася майже в сім разів – з 24 млн до 3 млн голів. Схожа картина по дрібній рогатій худобі (вівці і кози) і свиням. Зате на підйомі птахівництво – число пернатих скоротилося лише після 2014 року, коли Україна через агресію РФ втратила великі птахофабрики на Донбасі. Агроексперти кажуть, що багаторазове зниження поголів'я худоби об'єктивно і пов'язане з розвалом СРСР, куди ми поставляли більше 75% виробленого м'яса, молокопродуктів, яєць. Але визнають: стадо, перш за все велика рогата худоба, буде і далі "худнути". А значить – рости ціна на яловичину.

Що маємо

Як видно з інфографіки, в Україні за чверть століття корів стало вчетверо менше, свиней – утричі, овець і кіз – вшестеро. Зате курячих яєць на душу населення – більше на 20%. "До 1991 року Україна постачала продукцією тваринництва інші республіки СРСР і країни так званого соціалістичного табору, після розвалу Союзу ринок збуту скоротився, планове господарство поступово замінилося ринковим, звідси і падіння в рази, – аналізує екс-секретар Кабміну в 90-і роки Віктор Лисицький . – Зараз інші тенденції – економічні, через дорогі корми виробництво яловичини набагато дорожче, ніж свинини і птиці". За його оцінками, через те, що стадо корів і свиней продовжує зменшуватися, обсяг виробленого тільки в цьому році м'яса знизиться на 1-1,5%, або на 25-40 тис. т. Агроексперт Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна зазначив, що зниження поголів'я прискорилося після подій 2013 року. "Купівельна спроможність населення різко впала, в результаті поголів'я корів скоротилося на 20%, свиней – на 15%. Другий фактор – держава урізала дотації тваринникам, адже не секрет, що ці галузі збиткові. І третій – африканська чума свиней, що з'явилася в Україні в останні 3-4 роки", – проаналізував Дейна.

Перспективи

Директор Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко підрахував, що гроші, вкладені в розведення молочного стада (до 100 голів), включаючи відгодівлю бичків на м'ясо, окупається тільки через 8 років, а, наприклад, в птахівництво – вже через 2-3 роки. "Тому у нас і далі буде ставати все менше корів і все більше птиці, яка, на відміну від свинини і яловичини, не тільки дешевша, але і має набагато більший ринок збуту як в Україні, так і за кордоном, – каже Дорошенко. – це чиста економіка. Що стосується шестиразового падіння за чверть століття чисельності овець і кіз, то їх 25-30 років тому розводили перш за все для забезпечення легпрому шерстю, а баранина і козлятина йшли на ринки як вторинний продукт. Коли наш легпром майже "помер", зникли потреби і в стаді. Але зараз в невеликих част них господарствах відроджується вівчарство і козоводство. Тварин розводять для виробництва козячого та овечого молока і виготовлення з нього сирів, що користуються все більшим попитом".

Що буде з цінами в літні місяці

Очевидно, що зниження поголів'я худоби і свиней позначилося на обсягах виробництва м'яса, але, за словами експертів, народу його вистачить і раніше за рахунок подальшого зростання виробництва курятини. За даними Держстатистики, обсяг виробленого м'яса в рік впав на 73% - з 4 млн т на рік в 1991 році до 2,3 млн т в 2016-м. Або з 77 до 54 кг на рік на душу населення.

Ще гірша ситуація з молоком – було 430 кг на їдця в рік, а стало – 240 кг. Зате яєць тепер доводиться на кожного набагато більше: не 290 шт. в рік, а 350. "Це пояснює, чому ростуть ціни на м'ясо і молоко – пропозиція менше, а їх собівартість через подорожчання кормів, енергоносіїв, зростання зарплат все вище, – говорить Дорошенко. – Яловичина і свинина і далі продовжать поступово дорожчати - на 1-5 грн за 1 кг в місяць, в залежності від сорту. Яйця також підуть вгору на 1-2 грн". А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко прогнозує, що влітку ціни на м'ясо трохи знизяться: "На свинину впадуть на 2-5 грн / кг. Точно подешевшає сало, приблизно на третину (15-20 грн / кг), оскільки попит на нього в спеку падає".

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

Британские сыровары возрождают традицию «крещения» сыром
12.06.2017

“Нет!” государственному регулированию цен

С 1 июля 2017 года в Украине прекратит действовать государственное регулирование цен на ряд продуктов. С тем, что это и как повлияет на рынок — разбиралось The DairyNews.
Батуми глазами The DairyNews