08.04.2016
Джерело: The DairyNews
Регіон: Україна
Минулого тижня парламентарі 262 голосами прийняли в другому читанні законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» (реєстр. № 1599). Це важливий крок, який допоможе зміцнити українське село, а разом з тим дасть імпульс до покращення аграрного бізнесу і його розвитку.

Слово про закон

Відповідно до Закону, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства.

Таке господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець. Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, діє на основі статуту. При цьому таке господарство має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім’ї.

Визначається, що фермерське господарство без статусу юрособи організовується на основі діяльності фізособи – підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізособа – підприємець та члени її сім’ї.

Головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім’ї. Залучення сімейним фермерським господарством інших громадян може здійснюватися виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань чи навичок.

Встановлюється, що сімейне фермерське господарство без статусу юрособи організовується фізичною особою – підприємцем самостійно або спільно з членами її сім’ї на підставі договору про створення сімейного фермерського господарства. Договір про створення такого господарства укладається членами однієї сім’ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Підкреслюється, що фермерським господарствам зі статусом сімейних фермерських господарств надається додаткова державна підтримка у порядку, передбаченому Законом України "Про державну підтримку сільського господарства України".

Слово про сімейні ферми

Спроби розвивати українські сімейні ферми не нові, для цього вже кілька років поспіль створюються громадські ініціативи, ініціативи компаній, міжнародні проекти, та ряд пропозиції до змін у законопроектах.

Як яскравий приклад можна навести компанію “Данон”, яка намагається створити прибуткову модель домашніх молочних господарств.

Рослинництво й тваринництво нерозривно пов'язані між собою, й саме цей зв'язок дозволяє сільському господарству бути ефективним не тільки в плані економічному, й соціальному. Незважаючи на те, що в останні роки урожаї зернових культур тримались на достатньо високому рівні, галузь тваринництва, власне молочний сектор, показав не дуже втішні результати.

Причина цього криється в тому, що зважаючи на економічне становище України, фермерам довелось вирізати худобу: з 1991 по 2013 рр. поголів’я корів у сільгосппідприємствах скоротилося фактично в 11 разів. У 2015-2016 роках знову постало питання зі скорочення молочного тваринництва, оскільки ситуація частково погіршилась через входження на ринки країн ЄС. Фактично це призводить до того, що малі приватні фермерства виробляють більше молока, але актуальним залишається питання щодо якості такої продукції.
 
Для підтримки фермерів разом з канадськими інвесторами було створено, проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні», що розрахований на 2014-2020 роки. В рамках проекту вдалось об”єднати близько 5 тис. малих та середніх молочних виробників, фермерів тощо. Діяв він переважно у таких регіонах - у Дніпропетровській, Херсонській, Львівській, Івано-Франківській областях.

На зустрічі з головою Львівської ОДА Олегом Синюткою Надзвичайний та Повноважний Посол Роман Ващук наголосив на тому, що канадські інвестори дуже зацікавлені в розвитку малих та середніх виробників молока.

«На 2015-2021 роки у Львівській області  продовжує роботу наймасштабніший проект з розвитку молочного бізнесу в Україні, який планує підтримку діючих та створення нових кооперативів в регіоні. Крім того, передбачається сприяння розвитку приватного підприємництва, зокрема надання довготермінових кредитів», - зазначив Ващук.

Канадські сільськогосподарські кооперативи будуть ділитися експертними знаннями та власним досвідом протягом усього проекту для підтримки у створенні, становленні та розвитку ферм сімейного типу.
 
«Дніпропетровська консультаційна сільськогосподарська служба у 2004 році почала працювати в області. Головна мета — допомога селянам, — розповів її голова Максим Максимов. — На той час лише 4 області України: Волинська, Дніпропетровська, Рівненська і Сумська не мали дорадчих служб».
 
Також з 2008 року почав працювати це один проект уряду Канади — молочний. У 2014 році було реалізовано його першу фазу.
 
«Варто зазначити, що починали з дуже простих речей — допомагали людям, які тримають одну, дві, п’ять корів, вести свою діяльність більш ефективно», — наголосив Максим Максимов. -  Але зрозумівши, що цього недостатньо, бо постає питання збуту молока, прийняли інше стратегічне рішення — створити перші кооперативи у Дніпропетровській області”
 
Не варто забувати й про важливу складову успішного тваринництва, а саме якісна годівля худоби. Надої та молоко екстра гатунку можна отримати лише за умови високо-якісних кормів, й необхідно дотримуватись збалансованих раціонів. Дійна корова за добу з’їдає приблизно 70 кг кормів. До її раціону входять: сінаж, соковиті корми, фуражні зернові (овес, ячмінь, пшениця), біодобавки та вітаміни.
 
«Треба формувати єдину партію молока, — впевнений голова Дніпропетровської консультаційної сільськогосподарської служби. — Є кооперативи, які збирають по 4 т молока, а якщо їх об’єднати, то вже буде 15 т, а завтра, можливо, матимемо 50 т, а це вже зовсім інша ціна, інше ставлення молококопереробного заводу до кооперативу чи кооперативного об’єднання».
 
Відомо, що виробництво сирого молока в Україні становить приблизно 10 млн т, і якщо раніше собівартість для промислового сектора була на рівні 2,5 грн, то тепер, враховуючи зростання цін на кормову сировину, вона становитиме не менше 3 грн за літр, тому об’єктивно закупівельні ціни на сире молоко повинні бути не нижче 4 грн за літр, зазначають експерти.

Олег  Ємець, експерт з тваринництва обласної консультаційної сільськогосподарської служби, говорить, що в Україні мініферми існують, але в них не враховуються усі питання технологічного утримання тварин. Тому було вирішено побудувати перші мініферми на 10–20 голів у Покровському районі на Дніпропетровщині з урахуванням уже всіх вимог (освітлення, годівля, доїння, організація пологового відділення, вентиляція). Ферми також оснащені молокоприймальним обладнанням і мінілабораторіями для визначення якості молока щоденно.
 
Існують ферми, які було реконструйовано. На одну голову худоби витрати становлять 3120 грн на рік, а річний прибуток — 3696 грн. Це означає, що вартість встановленого обладнання компенсується протягом року. Завдяки такій моделі господарювання було закладено основу малих приватних господарств сімейного типу.
 
Крок до забезпечення селян

Варто відзначити, що розвиток сімейних ферм - це надзвичайно актуальне питання для України, адже господарство, де налічується менше 5 корів, на сьогодні нерентабельне. Тому створення ферм такого типу — це ще один крок до сталого розвитку і самозабезпечення сільського сектору.
 
Робота не стоїть на місці. З початку 2016 року про програму цільової підтримки сімейних ферм заявило не тільки профільне Міністерство, а й ряд організацій та підприємств.
Зокрема Міністерством аграрної політики і продовольства планується надати підтримку у розмірі 4,3 млн доларів для 170 сімейних ферм та 1 000 особистих селянських господарств.

«Данон Україна» взагалі до середини 2017 року планує збільшить кількість сімейних ферм до 206. Зараз, за її словами, у компанії вже функціонує 60 таких ферм. Вартість проекту, за її словами, складає 7,9 млн євро, з яких 6,5 млн євро на молочні ферми, а 1,4 млн євро — на полуничні.  Над проектом працює близько 20 осіб, а фінансують його спільно з «Данон» міжнародні фонди. На сьогодні вже створено 60 ферм, які обєднали в 17 кооперативів. Проект планує покрити більшу частину України, однак сконцентрувати свої зусилля по кооперації «Данон» планує в Херсонській і Полтавській областях, ближче до своїх виробничих потужностей.

Сімейним фермам в Україні точно бути. Питання залишається лише в тому, в якій кількості і з якою якістю. Результат покаже тільки час, і спільні зусилля фермерів, інвесторів та держави.

Чи є сенс розвивати сімейні ферми в Україні?

Дізнайся думку експертів

Вадим Івченко, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

Вадим Івченко, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

Олексій Павленко, Міністр аграрної політики та продовольства України

Олексій Павленко, Міністр аграрної політики та продовольства України

Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України

Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України

Читати інші коментарі на цю тему
Віктор Боденко
Прочитали з дружиною в інтернеті про всі проекти про сімейні ферми і вирішили самі заснувати ферму, бо маємо три корови, 6 тільних телиць, бичка , 2 телички, повна заготовлена кормова база на зиму, але ще потрібно доїльний апарат, бажано охолоджувач для молока, аналізатор молока, але на все це потрібні кошти - і почали ми їх шукати, тобто писати, дзвонити по всіх контактних номерах - результат НОЛЬ!!! Компанія "Данон" відповіла - "На жаль, наш проект має певні географічні обмеження і його дія не розповсюджується на Хмельницьку область" З деяки адрес зовсім відповіді нема, а по телефону "футболять" по інших контактах, і ніде нічого. ТАК НАВІЩО "ЧІПЛЯТИ ЛАПШУ ЛЮДЯМ НА ВУХА" Державі не потрібні такі люди, що хочуть працювати, то і не дивно що їдуть вони за кордон - сьогодні і наш син старший поїхав у Польшу, удома лишилось четверо менших, а могли б збільшувати господарство, розвивати і піднімати свою країну економічно, а нам вже багато не потрібно тисяч 50грн, Скажіть це багато для держави, ми не просимо почати все з нуля, можливо син заробить гроші і ми все таки купимо, що недостає, ось тоді держава згадає за нас - дасть "допомогу" у вигляді налогів, податків, знайде як допомогти обдерти. Якщо хтось має докази, що є проекти і дійсно допомага є , то допоможіть
Rostyslav Petrov
.
Rostyslav Petrov
Цитата
Віктор Боденко пишет:
День добрий.
Ну від держави підтримки в цьому ви не дочекаєтеся.
Раджу вам звернутися в організацію Добробут Громад ( http://www.dobrobut-hromad.org/ ), а саме до Віктора Тереса (голова правління)+380503516305Viktor.Teres@cw.org.ua . Знаю, що дана організація допомагає в розвитку сімейного фермерства в Україні і має проекти в Україні по створенню та реконструкції сімейних господарств, хоча там також є якісь умови для надання допомоги. Сподіваюся там вам допоможуть. Успіхів вам у Вашій справі!
День добрий.
Ну від держави підтримки в цьому ви не дочекаєтеся.
Раджу вам звернутися в організацію Добробут Громад ( http://www.dobrobut-hromad.org/ ), а саме до Віктора Тереса (голова правління) +380503516305 Viktor.Teres@cw.org.ua . Знаю, що дана організація допомагає в розвитку сімейного фермерства в Україні і має проекти в Україні по створенню та реконструкції сімейних господарств, хоча там також є якісь умови для надання допомоги. Сподіваюся там вам допоможуть. Успіхів вам у Вашій справі!
Віктор Боденко
Дякую Вам [URL=http://dairynews.com.ua/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=15436]Rostyslav Petrov[/URL], взавтра попробую

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

04.09.2017

ЗСТ с Канадой. Что это даст Украине?

11 июля 2016 года было подписано соглашение о ЗСТ между Украиной и Канадой, а 1 августа 2017 оно стартовало. Многие задались вопросом, повлияет ли это на молочный рынок? Разбирались в The DairyNews.