24.10.2016

Коментар експерта

Катерина Рігг, провідний менеджер — консультації для малого бізнесу, група фінансування і розвитку СМБ
Катерина Рігг, провідний менеджер — консультації для малого бізнесу, група фінансування і розвитку СМБ:
Декілька слів про організацію. Європейській банк реконструкції та розвитку — це міжнародна фінансова організація, яка була створена в 91-му році для допомоги країнам переходити від валової до ринкової економіки. Унікальністю нашої організації є те, що акціонерами банку, акціонерною організацією, є не фізичні особи, а цілі країни. На сьогоднішній день це 64 країни і дві міжнародні організації — Європейський союз і Європейський інвестиційний банк. Європейській банк реконструкції та розвитку вкладає ресурси в великі проекти. Інфраструктурні, ми співпрацюємо дуже активно з муніципалітетами, готуються автошляхи, але також Європейській банк реконструкції та розвитку приділяє велику увагу розвитку малого та середнього бізнесу. З 2010 року у нас створений окремий підрозділ, який співпрацює з працівниками малого та середнього бізнесу. 

Питання з якими стикається кожен бізнес на своєму шляху розвитку — однакові, незалежно від того, в якому секторі працює цей бізнес. Такі питання: хто може допомогти розробити стратегічний план розвитку? Хто може допомогти розробити корпоративній сайт, створити інтернет магазин? Хто може допомогти створити інформаційний простір для підприємства? Ці всі питання, вони є однаковими для будь-якого бізнесу, в будь-якому секторі. Такі питання, як розробка та впровадження системи менеджменту якості. Вона на сьогоднішній день постає перед будь-яким підприємством, з будь-якого сектору. Тому що ці системи менеджменту якості є дуже різних стандартів, за якими підприємству бажано щоб воно працювало і мало цю систему робочу. Організаційний розвиток, операційна ефективність, дуже багато питань лежить в операційній ефективності бізнесу. І треба на це і власникам, і топ-менеджерам звертати увагу. 

Питання з яким стикається бізнес — інженерні рішення, енергоефективності, управління фінансами, сприяння виходу на експортні ринки, відкриття нових ринків. Це всі питання, з якими стикається будь-який бізнес. 

Малому та середньому бізнесу дуже важко находити шлях свого розвитку самостійно. І не треба цього робити самостійно. Світовий досвід вже показав, що для того, щоб пройти цей шлях якісніше і швидше, треба залучати зовнішніх експертів. Такими зовнішніми експертами можуть бути як українські консалтингові компанії, так і міжнародні експертні практики. Дуже важко представникам малого і середнього бізнесу. Є обмежений часовий ресурс, обмежений фінансовий ресурс, обмежений адміністративний ресурс. Будемо чесні перед собою - дуже часто не вистачає компетенції для того, щоб вирішити те чи інше питання. І це абсолютно нормально. Це треба просто зрозуміти. Самокритично до цього відноситись. Подивитися яка історія розвитку малого та середнього бізнесу в інших країнах, які дуже широко використовують зовнішніх експертів для свого розвитку. 

Що ми як підрозділ робимо? Ми не є консультантами. Ми є посередниками, які допомагають находити зв'язок між експертами зовнішніми та бізнесом. Ми надаємо інформацію, які українські консалтингові компанії оперують на ринку зараз. Ми добуваємо інформацію для того, щоб ви могли залучити міжнародного експерта-практика. Ми супроводжуємо консалтинговий проект від початку до кінця, показуючи бізнесу, яким чином виникає повний цикл реалізації консалтингового проекту. І ми також частково компенсуємо витрати на такі консалтингові проекти. Це не є кредитний ресурс. Це є грант. Це безповоротна фінансова допомога, яка надається бізнесу на реалізацію консалтингового проекту. Мова може йти в такому коридорі 50-90% компенсації від вартості консалтингового проекту. Це є юридичне питання, фінансове питання яке важливо вирішити.

Коли компанії залучають Українську консалтингову компанію для реалізації проекту, мова може йти про компенсацію 50-85% від чистої вартості консалтингового проекту, але не більше 10 тисяч євро. Просто кажучи, на кожне підприємство є 10 тисяч євро, сума гранта, якою бізнес може скористатися. Цією сумою бізнес може скористатися, як в одному проекті, так і в декількох. Це залежить тільки від потреб бізнеса. Яка потреба стоїть перед бізнесом на сьогоднішній день, який проект потрібно реалізувати. Тому ще проекти є різні по складності. Є проекти більш дорогі, є менш дорогі. Якщо підприємство залучає міжнародного експерта-практика, мова може йти до 90% компенсації таких проектів, бо вони є дорогими. Середня вартість таких проектів десть досягає 60 тисяч, тому компенсація в першому проекті може бути до 90%. Якщо підприємство в другий раз звертається з таким проектом, то компенсація зменшується. Вона виходить 50%. І є вже прецедент в Україні, коли підприємство отримало цінність, воно зрозуміло цінність того, що йому надає міжнародний експерт практик, воно звернулось до нас за третім проектом, за яке 100% буде сплачувати самостійно. 

Міжнародний експерт-практик — це людина, у якої більше 15 років досвіду у вашій галузі. Вона не говорить з вами фізично однією мовою, але бізнесом вона розуміється дуже добре. Таких спеціалістів, якщо вам треба якісь технологічні питання у вас виникають, таких людей, які працюють в вашій галузі, таких експертів у світі може бути, знаєте, от пальців рук може вистачити щоб їх порахувати.  Ми допомагаємо вам знайти такого експерта, щоб залучити і отримати відповіді на ті питання, які стоять перед вами. 
 
Унікальність нашої програми в тому, що ми працюємо як на попит, так і на пропозицію. Ми не тільки будуємо взаємовідносини з бізнесом, ми також будуємо відносини з нашими українськими консалтинговими компаніями, тому що ми повинні розуміти і бути впевнені, що критична маса бізнесу буде готова звертатися за консалтинговими послугами вже поза межами нашої програми. Наші консультанти повні бути готові надати такі послуги на якісному рівні. Ціноутворення повинно бути прозоре. Етика проведення консалтингових проектів повинна бути на високому рівні також. 

Як завжди, коли є грантова допомога є критерії участі з якими ми можемо співпрацювати. Кількість співробітників —до 250. Це повинна бути приватна власність, в якій більш ніж 50% належить громадянам України. Повинні мати топ-менеджер і власники гарну репутацію. І повинна бути позитивна динаміка розвитку. Ми підтримали уже більше ніж 640 проектів по Україні. І продовжуємо працювати. З цих 640 проектів, трохи більше 100 — проекти з залученням міжнародних експертів. Завдяки яких ресурсів ми маємо можливість робити такий вплив на розвиток малого та середнього підприємництва? Європейський союз, ми також маємо ресурси від урядів Швеції та США.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

24.10.2016

Від консалтингу до рейдерства

20 жовтня у Харкові, в рамках Agroport East 2016, пройшов стратегічний форум "Доступ до фінансових інструментів: фінансова підтримка в агросекторі". На форумі крім сугубо фінансових питань, розглянули актуальну проблему фермерів — рейдерські захвати, повідомляє The DairyNews.