До свидания, второй сорт. Здравствуй, высший?
24.10.2016
Джерело: The DairyNews
Регіон: Україна
Сучасний фермер вже на стартовому етапі розвитку свого підприємства може зіштовхнутися з великою кількістю проблем. Катерина Рігг, провідний менеджер з консультації малого бізнесу, група фінансування і розвитку СМБ, каже, що власники малого та середнього бізнесу можуть задаватися питаннями: "Хто може допомогти розробити стратегічний план розвитку? Хто може допомогти розробити корпоративний сайт, створити інтернет-магазин? Хто може допомогти створити інформаційний простір для підприємства?", та підкреслює, що це характерно для будь-якого сектора і виду діяльності. Любий бізнес може стикатися з такими питаннями як управління фінансами, пошук оптимальних інженерних рішень, енергоефективність, пошук нових ринків, вихід на експортні ринки. При цьому пані Рігг відмічає, що малому і середньому бізнесу непросто знайти власний шлях розвитку самостійно і світовий досвід вже підтвердив, що використання зовнішньої експертної допомоги може суттєво спростити і прискорити цей процес. 

"Що ми як підрозділ робимо? Ми не є консультантами, ми є посередниками, які допомагають находити зв'язок між зовнішніми експертами та бізнесом. Ми надаємо інформацію, які українські консалтингові компанії оперують на ринку зараз. Ми добуваємо інформацію для того, щоб ви могли залучити міжнародного експерта-практика. Ми супроводжуємо консалтинговий проект від початку до кінця, показуючи бізнесу, яким чином виникає повний цикл реалізації консалтингового проекту", коментує діяльність підрозділу по допомозі працівникам малого так середнього бізнесу при Європейському банку реконструкції та розвитку пані Рігг. При цьому, ЄБРР ще й компенсує фермерам їх витрати: при залучені української консалтингової компанії компенсація складає 50-85% від чистої вартості консалтингового проекту, а при залученні міжнародного експерта-практика, мова може йти про 90% компенсації.

Також варто відзначити, що сьогодні у українських фермерів досить великий асортимент фінансових інструментів, який з часом стає все більш обширним. 

"В першу чергу я хотів би сказати, що ви повинні зрозуміти, що середній та дрібний фермер на сьогоднішній день — це міць та сила, і потенціал сільського господарства в Україні", відзначив Олексій Омельяненко, керівник проекту Аграрні розписки в Україні. Пан Омельяненко також відмітив, що сьогодні в Україні дійсно багато фінансових інструментів, і саме тому IFC вирішило впровадити новий проект, спеціально розроблений під інтереси сільськогосподарського виробника, працюючого в сегменті середнього та малого бізнесу. "Аграрні розписки" — вид кредиту, який може отримати особа, у якої є право власності на земельну ділянку с/г призначення, або право користування земельною ділянкою для здійснення виробництва с/г продукції. Особливість такого виду кредитування в тому, що заставою виступає майбутній врожай. 

Олександ Кучеренко, комерційний директор ОККО АГРОТРЕЙД розповів про ще один фінансовий інструмент, який скоро стане доступним для фермерів України. А саме про програму забезпечення фермерів на протязі всього року пальним та мінеральними добривами. Пан Кучеренко відмітив: "Сільгоспвиробник має можливість мати зручний доступ до ресурсів. Таким чином це дає зручність використання ресурсів: пального та мінеральних добрив. В будь який момент виробник може отримати ці ресурси, коли вони будуть йому потрібні. Таким чином виробник отримує змогу не зірвати свої технологічні процеси, отримувати продукцію своєчасно і не ризикуючи. Також до проекту долучена страхова компанія "Універсальна", яка буде забезпечувати страхування посівів". Оплата даної послуги проходить після вирощування посівів безпосередньо зерном. 

Ще одним прикладом такого фінансового інструмента є проект "Форвард", який представляє собою підтримку господарств, які тільки стають на ноги або тих, яким не вистачає оборотних коштів. В цьому випадку допомога також полягає у наданні коштів на придбання палива, мінеральних добрив, ремонт техніки. При цьому Юрій Чеберяк, директор з продажів в УкрАгроком відмічає: "Сільгоспвиробник має придбати у нас на 50% засобів захисту рослин, насіння, мінеральних добрив. Іншу частину ви можете витрачати на власний розсуд. Ми навіть не будемо питати, куди ви їх витрачаєте". 

Незважаючи на те, що збільшується кількість проектів та програм, направлених на розвиток малого та середнього аграрного бізнесу, збільшується і кількість небезпечних моментів, з якими можуть зіткнутися підприємці. Сьогодні надзвичайно актуальною стає проблема рейдерства, оскільки з січня цього року ми можемо спостерігати сплеск незаконних захватів бізнесу. Така тенденція пояснюється тим, що саме в цей період пройшла лібералізація законодавства, яка полягала в спрощені вимог до ведення бізнесу. Максим Максименко, радник, співкерівник практики нерухомості та земельного права, Spenser&Kauffmann, відмічає: "У нас проблема в законодавстві. 6 жовтня 2016 року під тиском і громадськості, і бізнесу Верховна Рада України прийняла антирейдорський закон, який повинен був захистити від рейдерських захоплень, втрати цінних активів, втрати коштів і втрати контролю. В основному цей закон вніс зміни до закону «Про державну реєстрацію нерухомого майна» та закону «Про державну реєстрацію фізичних осіб, як підприємців»". Але це лише трохи поліпшило ситуацію. І фермерам все одно варто вживати превентивних заходів для захисту свого бізнесу.  

Очевидно, що в аграрному бізнесі є і позитивні, і негативні тенденції. Але все-таки, що більше вплине на його розвиток? 
Якої підтримки найсильніше не вистачає малому та середньому бізнесу?

Дізнайся думку експертів

Катерина Рігг, провідний менеджер — консультації для малого бізнесу, група фінансування і розвитку СМБ

Катерина Рігг, провідний менеджер — консультації для малого бізнесу, група фінансування і розвитку СМБ

Олексій Омельяненко, керівник проекту Аграрні розписки в Україні

Олексій Омельяненко, керівник проекту Аграрні розписки в Україні

Олександр Кучеренко, комерційний директор ОККО АГРОТРЕЙД

Олександр Кучеренко, комерційний директор ОККО АГРОТРЕЙД

Читати інші коментарі на цю тему

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

Британские сыровары возрождают традицию «крещения» сыром
12.06.2017

“Нет!” государственному регулированию цен

С 1 июля 2017 года в Украине прекратит действовать государственное регулирование цен на ряд продуктов. С тем, что это и как повлияет на рынок — разбиралось The DairyNews.
Батуми глазами The DairyNews