24.10.2016

Коментар експерта

Олексій Омельяненко, керівник проекту Аграрні розписки в Україні
Олексій Омельяненко, керівник проекту Аграрні розписки в Україні :
Основна мета нашої сесії — питання фінансування малого і середнього фермерства. В першу чергу я хотів би сказати, що ви повинні зрозуміти, що середній та дрібний фермер на сьогоднішній день — це міць та сила, і потенціал сільського господарства в Україні. Яка має можливість розвиватися, яка має можливість нарощувати урожайність, потенціал покращення якості. І відповідно стати таким сталим елементом розвитку сільського господарства.  

Якщо подивитися і проаналізувати, що відбувається, ми бачимо як іде рух середнього та дрібного фермерства в Україні. Дійсно покращуються технології, покращуються знання, покращується техніка, яка використовується. Досить часто середній та дрібний фермер стикається з такою ситуацією, коли він має знання, має дійсно хороший потенціал, але його відчуття, що він може збільшити врожай, його знання, того що він повинен внести щось додаткове, додати до цієї культури, щоб отримати більший урожай, і не має достатньо фінансів. Отримання кредитів тепер може займати доволі довгий період. 

На сьогоднішній день в Україні дійсно велика кількість інструментів. Тому IFC зараз впроваджує новий проект — "Аграрні розписки". В першу чергу цей інструмент впроваджується завдяки нашим партнерам Швейцарській Конфедерації. Також важливо, що ми відчуваємо значну підтримку з боку Міністерства аграрної політики. І саме головне, що у нас є основна, загальна мета, що за рахунок впровадження цього інструмента, ми хотіли би покращити доступ до фінансування саме цього сегмента середнього і дрібного господарства. 

Що це таке аграрна розписка, яка впроваджується в Україні? Це розпорядчий документ, який ініціює безумовне зобов'язання боржника. Важливим елементом є те що заставою є майбутній врожай. Це той потенціал аграрія, який він має. Тому що досить часто фермер зустрічається з ситуацією, коли немає можливості збільшити заставний капітал. Аграрна розписка дозволяє збільшити заставний капітал за рахунок того, що кредитор приймає майбутній врожай як заставу. Відкрийте реєстр аграрних розписок, важливим моментом здешевлення цього кредитування, це більше довіри кредитора, відповідно для покращення з боку кредитора це  швидка процедура примусового виконання. Це достатньо гнучкий інструмент. Він дозволяє пришвидшити процес отримання кредитування та у майбутньому здешевити цей вид кредитування.

Розрахунок за кредитування відбувається товаром. Але цей інструмент зручний і гнучкий. В даному випадку фермер може розраховуватись або товаром, або грошима. Він може підписати фінансово-аграрну розписку. 

Цей інструмент був спеціально створений для сільськогосподарського виробника. Тому отримати цей кредит може особа, яка має право власності на земельну ділянку с/г призначення, або право користування земельною ділянкою для здійснення виробництва с/г продукції. Хто може бути кредитором? Будь яка організація, яка бажає кредитувати, вона може стати кредитором за даною розпискою.  Ми знаємо, що зараз з'являється зацікавленість з боку компаній. 

Самий основний момент, який треба для себе відмітити —це те, що, в принципі, є побоювання з боку фермерів. Це те що аграрна розписка, вона матеріально засвідчується. Матеріальне засвідчення говорить, що прив'язка майбутнього врожаю буде до земельних ділянок, на яких він буде вирощуватися. Однак, треба розуміти, що в даному випадку, що тільки майбутній врожай —є заставою. Сама земля не являється заставою. Тому, саме головне: заставою за аграрною розпискою — є майбутній врожай. Майбутній врожай прив'язаний до земельної ділянки, але земля не є заставою. 

Як я вже сказав, існують переваги аграрних розписок. Це спрощений доступ до фінансових та матеріально-товарних ресурсів. Основна ідея спростити і прискорити цей процес. Знову ж таки, можна дозволити не відбивати ризики впливу валюти при розрахунку. Знову ж таки, важливий момент, про який я казав, можливість збільшення заставного капіталу, за рахунок того, що враховується майбутній врожай. І ті кредитори, які зацікавленні фінансувати, це можливість вийти на нових покупців продукції. Самий головний момент, що відмічається в аграрній розписці це гнучкість і відкритість. Цей механізм створювався для того, щоб покращити умови кредитування і зробити їх більш прозорими. Тому основою аграрних розписко — є реєстр аграрних розписок, який буде адмініструватися державним підприємством, який буде належати до Міністерства аграрної політики.

За півтора роки в чотирьох областях, в яких вже впроваджена програма, було зафіксовано 60 аграрних розписок. 23 з них — аграрних, 37 — фінансових. Що дозволило отримати доступ в сільські господарства більше ніж на 189 мільйонів гривень. 

Основна мета це донести як можна більше інформації до сільськогосподарського виробника. Для того, щоб він мав розуміння, знання, як безпечно і надійно працювати з цим інструментом.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

24.10.2016

Від консалтингу до рейдерства

20 жовтня у Харкові, в рамках Agroport East 2016, пройшов стратегічний форум "Доступ до фінансових інструментів: фінансова підтримка в агросекторі". На форумі крім сугубо фінансових питань, розглянули актуальну проблему фермерів — рейдерські захвати, повідомляє The DairyNews.