24.10.2016

Коментар експерта

Максим Максименко, Радник, співкерівник практики нерухомості та земельного права, Spenser&Kauffmann
Максим Максименко, Радник, співкерівник практики нерухомості та земельного права, Spenser&Kauffmann:
Я сьогодні буду розповідати не про фінансові інструменти залучення коштів, а навпаки про небезпеки фінансових рахунків аграрних компаній. Питання захисту фінансових потоків аграрних компаній пов'язано в основному з сплеском рейдерства, який відбувається з першого січня 2016 року, і пов'язаний з тим, що наше законодавство лібералізується для спрощення вимог ведення бізнесу в нашій країні. Не передбачені наслідки, коли виникає можливість за допомогою дуже простих підроблених документів отримати контроль над компанією і уже після цього незаконно отримати активи відповідної компаній та списати грошові кошти з банківських рахунків.

Для того, щоб зрозуміти від чого і як ми захищаємо, треба побачити якими незаконними способами може відбуватися атака. Основними шляхами незаконного посягання на фінансові потоки є зміна учасників або керівника компанії за допомогою підроблених протоколів, договорів відчуження часток чи підроблених судових рішень. Або іноді достатньо просто підробити довіреність. Чому на сьогодні це можливо? Тому що, як я уже зазначав, лібералізація законодавства у нас змінила правила реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб, підприємців. Не вимагається засвідчення підписів засновників підприємства на протокол, на документ, уповноважуючи відповідних осіб. Тепер просто підробивши підпис і приїхавши до будь-якого регістратора на території України, в один день особа, рейдер може стати власником вашого підприємства і анулювати фінансові рахунки. Якщо мова йде про банківських рахунки, то тут підробка підпису вимагається ще на довіреності, в якій надаються повноваження на зміну розпорядників банківських рахунків. З цією довіреністю йдуть до нотаріуса і після цього отримують доступ до ваших банківських рахунків.

Зрозуміло, що така ситуація від юридичних консультантів, від керівництва компанії вимагає реагування. Певні механізми реагування придумані і сьогодні використовуються, але перед тим, як їх розглянути, пропоную звернути увагу, на те, чи вирішується проблема глобально. А глобально у нас проблема в законодавстві. 6 жовтня 2016 року під тиском і громадськості, і бізнесу Верховна Рада України прийняла антирейдорський закон, який повинен був захистити від рейдерських захоплень, втрати цінних активів, втрати коштів і втрати контролю. В основному цей закон вніс зміни до закону "Про державну реєстрацію нерухомого майна та закону про державну реєстрацію фізичних осіб, як підприємців". Враховуючи що ми сьогодні розглядаємо питання фінансових потоків, то ми глобально не чіпатимемо, подивимося чи вирішує прийнятий закон проблему захоплення підприємств ті отримання контролю над фінансовими потоками.

Із позитиву можна відзначити те, що у нас істотно обмежується принцип екстериторіальності. Тобто тепер, якщо відбувається певна реєстраційна дія, зміна складу учасників компанії, якщо змінюється керівництво компанії або вносяться інші зміни до уставотворчих документів компанії, то такі зміни мають реєструватися тільки на території тієї адміністративної одиниці, де зареєстрована компанія. На сьогодні це можливо по всій території України. Єдине виключення по принципу екстериторіальності буде прийнято, але в даному випадку, вони захищені електронним цифровим підписом, і зрозуміло, що застрахуватися від хакерський атак, злому інформаційних систем законодавець не може, але це в принципі трошки спрощує ситуацію і можливість контроля і захисту від рейдерських захватів.

Другий позитив цієї ситуації можна буде визначити встановленням обов'язковості нотаріального посвідчення підписів на документах уповноважених органів компанії що, в принципі, ускладнює їх підробку. Зрозуміло що жодної страховки немає ні в кого, що буде підроблений паспорт начебто керівника, або начебто учасника компанії. І з цим підробленим паспортом, особа прийде до нотаріуса складати протокол загальних зборів власників компанії і міняти її керівництво. Але з іншого боку просто підробка підпису унеможливлюється. Закон на сьогоднішній день не підписаний президентом і не діє, але є всі сподівання що він задіє.

З приводу мінусів цього закону. На сьогоднішній день в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відображається інформація про арешт корпоративних прав компанії і інформація про їх заставу. Відповідно, якщо іде звернення третьої особи, державного реєстратора що до зміни паспорта компанії, або вчинення інших дій, державний реєстратор прямо в реєстрі бачить, що існує арешт або існує застава, і не вчинить, не має вчинити незаконні дії. Антирейдерським законом пропонується виключення із Єдиного державного реєстру інформації про арешт корпораційних прав та заборони вчинення реєстраційних дій, що на нашу думку взагалі - це камінь протиріччя. Якщо цей закон буде підписаний президентом України, то це ускладнить рейдерські дії, але не вирішує декількох проблем. Не вирішує хакерського злому інформаційних систем, не вирішує проблеми підроблення довіреності юридичних осіб. Відповідно якщо ми говоримо про рахунки ПДВ - цей закон страхує аграрні компанії, якщо ми говоримо про банківські рахунки і довіреність на третю особу, яка може фактично керувати рахунками, закон ситуації не вирішує.

Враховуючи те, що найчастіше грабування відбувається шляхом зміни власників компанії, зрозуміло що захищатися потрібно починати зі спроб унеможливити отримання третіми особами контроля над вашою компанією. Для цього пропонуються наступні заходи: по-перше, корегування положення статутів. Статутом можна передбачити, як окремі підрозділи, підрозділи безпеки і призначити керівника безпеки компанії. такому керівнику відділу безпеки, можна надати повноваження і в будь-якому протоколі, що стосується зміни власників компанії , зміни керівництва компанії і проставлення підпису на контракт, сума яких перевищує певну власником компанії, і проставлення своєї печатки. Таким чином зацікавлені особи не знають, що для дійсності документів вашої компанії, вони мають бути з таким підписом. Якщо ми прикладемо протокол загальних хборів, не тільки учасників компанії, але і керівника з безпеки. Це спростить вам процедуру оскарження незаконних дій осіб, які намагатимуться відібрати компанію. Також ви можете передбачити використання спеціально захисту, встановивши, що будь-який документ компанії, який виходить не на відповідному бланку зі спеціальним захистом вважатиметься нікчемним. Додатково можна в статуті підприємства прописати, що підприємство використовує печатку зі спеціальним захистом. Без проставлення відповідної печатки зі спеціальним захистом, яку набагато складніше, а іноді і досить дорого підробляти, документі компанії будуть недійсними. Обов'язково потрібно встановити в статуті обмеження для керівника компанії. Для того, щоб він не міг увійти в зговір з рейдерами, або замінивши керівника і його повноваження, рейдер не міг призначити свого вже керівника для здійснення будь-яких дій. Ці обмеження повноважень керівника вносять до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичні осіб підприємців, для того, щоб треті особи, в тому числі реєстратори бачили, що у керівника нема повноважень вести певні супроводжуючи документи, певні рішення. Для того, щоб керівник міг на власний розсуд замінити керівника або використовувати акти вашої компанії. Як спосіб захисту можна розглянути заставу корпоративних прав компанії. Є рекомендації технічного характеру. Потрібно фактично перевіряти ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, для того, щоб побачити чи власник ви підприємства, чи ні. Використовувати бланки зі спеціальним захистом, використовувати печатки зі спеціальним захистом.

Що стосується захисту грошових коштів на банківських рахунках, обов'язково доповнити положення в статуті про те, що підприємство використовує спеціальні бланки, спеціальні печатки. Про те, що в підприємстві є спеціальний підрозділ, служба безпеки, і керівник безпеки проставляє свій особовий підпис і свою печатку на документи, які мають доступ до ваших банківських рахунків. Потрібно встановити в статуті положення, що без використання відповідних спеціальних засобів і без використання відповідних додаткових застережень, у вигляді додаткового підпису та печатки, ваші документи чи довіреність не будуть дійсні. Обов'язково про це треба повідомити обслуговуючий банк. Тому що операціоніст до якого будуть приходити підробні документи буде вже повідомленний про те що ваше підприємство використовує спеціальні бланки або у вашому підприємстві в статуті передбачено обов'язкове засвідчення підписів власників підприємства. Або в вашому підприємстві передбачено додатковий підпис керівника відділу безпеки в документах, пов'язаних з прийняттям розпорядження банківським рахунком.

Зрозуміло, що ситуацію це кардинально не вирішує, але у випадку попередження обслуговуючого банку про відповідні речі, операціоніст до якого принесли підробні документі, в першу чергу зв'яжеться з вами, і повідомить про те що відбувається незаконна спроба списання коштів з вашого рахунку. І у вас, як мінімум, буде час на вчинення превентивних заходів. І ви будете не в ситуації, коли ви наздоганяєте рейдерів, котрі щось вже вкрали, а в ситуації, коли ви можете спробувати захиститися.

Що стосується захисту рахунків ПДВ. Механізм дії рейдерів полягає у зміні документів, зміні керівника і головного бухгалтера. Після зміни керівника і головного бухгалтера на підставних осіб, вони отримують сертифікати електронних підписів, повідомляють про це державну фіскальну службу і починають укладати фіктивні договори, операції, по яким у вашої компанії виникають податкові зобов'язання, а кошти з вашого рахунка ПДВ переходять на рахунки осіб пов'язаних з рейдерами. Таким чином за один день колосальні суми зникають з рахунку ПДВ. Щоби захистити рахунок ПДВ є рекомендації:

  • Отримання додаткового посиленного сертифіката ключа електронгого цифрового підпису для керівника відділа безпеки (про що не повідомляти сторонім особам).
  • Переукладання договору про визнання елкторонної документації з ДФС, до якого приєднати посилені сертифікати ключів керівника, головного бухгалтера, керівника відділу безпеки та електронну печатку компанії.
  • При реєстрації додаткового електронного цифрового підпису не включати опцію про перебування ключа у відкритому доступі. 

Хотів би акцентувати увагу на тому, що протягом цбого року ми розробляли та розробили авторський юридичний продукт, який за умови вчинення превінтивних заходів, не більше, втіляення яких займає не більше ніж 31 день, допоможе вам з моменту, коли ви дізналися що втратили контрольнад своєю компанією, протягом одного календарного дня повернути захоплений контроль над компанією.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

24.10.2016

Від консалтингу до рейдерства

20 жовтня у Харкові, в рамках Agroport East 2016, пройшов стратегічний форум "Доступ до фінансових інструментів: фінансова підтримка в агросекторі". На форумі крім сугубо фінансових питань, розглянули актуальну проблему фермерів — рейдерські захвати, повідомляє The DairyNews.