22.07.2016
Джерело: The DairyNews
Регіон: ЄС

Про це заявив прем'єр-міністр Литви Альгірдас Буткявічюс, який повідомив, що Брюссель виділить литовської молочної галузі додаткову компенсацію. Втім, цієї компенсації не вистачить, щоб відшкодувати збиток, нанесений санкціями економіці Литви.

За словами литовського прем'єра, Жан-Клод Юнкер визнає, що Литва, політичне керівництво якої найактивніше в ЄС закликало до санкцій проти Росії, більше за інших страждає через відповідного ембарго Росії на ввезення харчових продуктів з країн ЄС.

У червні глава уряду побував з візитом в Брюсселі, де просив виконавчу владу Євросоюзу як виняток виділити додаткову термінову допомогу литовським молочників. Після ще однієї зустрічі з главою Єврокомісії - на саміті країн Європи і Азії в Монголії минулого тижня - Альгірдас Буткявічюс заявив, що Брюссель планує виділити литовському молочному сектору додаткові 13,3 мільйона євро компенсацій. «Сьогодні ми говорили з головою ЄК і домовилися, що литовському молочному сектору зараз потрібно виняткова допомогу. Я вдячний за конструктивну співпрацю з метою допомогти литовським виробникам в цей особливо важкий період », - повідомив пресі Буткявічюс.

На цьому тижні виявилося, що відчайдушні благання Вільнюса Брюсселем були почуті: міністр сільського господарства Литви Віргінія Балтрайтене заявила, що з Єврокомісії прийшло підтвердження про виділення Литві додаткових 13,3 мільйона євро фінансової допомоги. Стільки ж литовському молочному сектору уряд виділить з державного бюджету Литви. Таким чином, литовські молочники отримають в серпні-вересні 26 мільйонів євро додаткових компенсацій за санкції.

Кожна деталь цієї історії не залишає каменя на камені від офіційної позиції Вільнюса з приводу санкцій.

Багато місяців литовське уряд переконував населення, що затіяна з подачі Литви війна санкцій Євросоюзу з Росією ніяк не відбивається на економіці Литви, тепер же литовський прем'єр бігає за єврочиновниками, просячи у Брюсселя додаткових компенсацій на тій підставі, що жодна країна ЄС так, як Литва , від санкцій не постраждала.

Відповідно, чи отримає литовський бюджет брюссельські гроші, залежить від того, чи визнає керівництво Єврокомісії особливі втрати Литви в епопеї з санкціями проти Росії. Визнало. І нові компенсації виділив - більше тієї, що покладена Литві пропорційно її частці в європейському молочному ринку. Про це литовські урядовці кажуть тепер як про власний досягненні, мало не рекламуючи себе перед виборами здатністю вибити в Брюсселі додаткове фінансування. Тільки як вони після цього продовжать запевняти населення, що литовське керівництво правильно робило, голосніше за всіх в ЄС домагаючись запровадження санкцій проти Росії, і що санкції і контрсанкціі ніяк не позначаються на економіці Литви? Адже те, що Литва постраждала від санкцій більше всіх країн ЄС, визнав голова Єврокомісії, причому визнав, що не наслухавшись «кремлівської пропаганди» на Петербурзькому економічному форумі, а під тиском литовського керівництва, слізно молівшего його про додаткові компенсації.

Інше питання: як тепер литовська дипломатія буде лобіювати збереження, продовження та розширення санкцій проти Росії, ніж раніше займаються і мають намір займатися надалі президент Даля Грібаускайте і міністр закордонних справ Лінас Лінас Антанас Лінкявічюс? Адже, судячи зі слів Альгірдас Буткявічюс, глава ЄК Жан-Клод Юнкер прямо заявив литовському прем'єру, що більше всіх в ЄС постраждала від санкцій Литва найголосніше в ЄС вимагала введення цих санкцій.

Що ж, тепер так і буде відтворюватися цей абсурдний цикл: найактивніше в ЄС вимагати продовження санкцій політики проти Росії, потім говорити, що війна санкцій на економіку Литви ніяк не впливає, потім отримувати від Брюсселя компенсації за збитки, завдані економіці санкціями, потім випрошувати у Брюсселя додаткові компенсації на тій підставі, що литовська економіка втратила від санкцій більше всіх в ЄС, потім продовжувати боротися за санкції і далі по колу?

І, як вінець литовської політики економічного мазохізму, - неможливість покрити компенсаціями збиток, що наноситься санкціями економіці Литви. Збитки литовської молочної промисловості через введення Росією продовольчого ембарго склали 76 мільйонів євро. Єврокомісія погодилася виділити Литві 13 мільйонів євро, стільки ж виділить молочному сектору уряд Литви з державного бюджету. Разом виходить 26 мільйонів євро. Тобто компенсації покривають збитки литовських молочників тільки на третину. При цьому компенсації - це теж збитки. Це не інвестиції в литовську молочну галузь, а рятувальний круг, його кидало литовським молочників, щоб допомогти їм ще якийсь час протриматися на плаву. Це прямі витрати литовського бюджету і бюджету ЄС, які ніколи не «відіб'ються».

Компенсації не можуть бути названі засобом вирішити фундаментальну проблему литовської молочної галузі - вони лише відтягують неминучу катастрофу молочної промисловості.

Фундаментальна проблема - це російське продовольче ембарго і спровокувало його введення санкцій проти Росії. Ця проблема не вирішена і не вирішується - навпаки, саме литовське керівництво домагається продовження санкцій війни до нескінченності. Однак для своїх платників податків - експортерів молока і молокопродуктів це керівництво альтернативи Росії так і не знайшло. Де ці прекрасні нові ринки, про відкриття яких останні два роки говорили литовські політики? Якщо вони знайшли ці нові ринки, то чому литовської «молочку» виділяють компенсації з державного бюджету і канючить все нові і нові компенсації з бюджету ЄС?

Попередні компенсації Євросоюзу не пішли (і не могли піти) литовської промисловості запас. Після введення Росією ембарго Литва попросила в Брюсселі 46 мільйонів євро - в стільки литовський уряд оцінило збитки продовольчого сектора за перші 3-4 місяці російського ембарго. Тоді Вільнюс чекав перший неприємний сюрприз: Брюссель вирішив виділити для компенсації збитків сільгоспвиробників 25 мільйонів євро ... на все 28 країн ЄС. Тобто пропорційно своїй частці в сільськогосподарському ринку ЄС Литва замість 46 мільйонів євро отримала просто копійки.

Надалі неприємні сюрпризи множилися з кожним новим траншем фінансової допомоги. Через рік після введення ембарго міністр сільського господарства Литви заявила, що проситиме у Брюсселя 32 мільйони євро для підтримки литовської промисловості. Таких грошей Єврокомісія Вільнюсу не перелічити. Тепер литовські чиновники радіють отримання 13 мільйонів євро фінансової допомоги Євросоюзу. Але ж збитки молочної промисловості Литви складають 76 мільйонів.

І ніякого виходу з цього глухого кута не передбачається. Про те, що Литва є найбільш постраждалою від санкцій епопеї країною Європейського союзу, кажуть прем'єр-міністр Буткявічюс і голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Обіцяні нові ринки на горизонті все ніяк не з'являються. Старий перевірений російський ринок залишається закритий, більш того, литовська влада своєю політикою роблять все для того, щоб для литовських молочників він і надалі залишався закритим.

Отже, молочна галузь Литви буде триматися на плаву рівно стільки, скільки у євробюрократів вистачить терпіння слухати литовських політиків, які в одне вухо нашіптують їм про необхідність продовжувати і розширювати санкції проти Росії, а в інше - канючити Литві додаткові компенсації, як найбільш постраждалої від санкцій країні ЄС.

Олександр Носович.

Щоб залишити коментар, авторизуйтеся

21.07.2016

Молочний експорт в мінус: причини та рішення

Однією з ключових проблем і справжнім випробуванням для української молочної галузі стало різке зменшення експорту, яке, однак, не зменшує, а навпаки збільшує свої темпи.